Av: Silje Wiken Sandgrind 22.08.2017
- Først og fremst ville vi lage noe som er morsomt for ungene, noe spennende og annerledes, sier gatekunstner Beyond (Roelof Schierbeek) til barnehage.no.
Han utgjør sammen med kollega Karski, den nederlandske gatekunst-duoen Karski & Beyond.
I midten av august var de på besøk i Ormaskogen barnehage i Sandnes. Der fikk de boltre seg på over 140 m 2 av barnehagens utvendige flater.
Vil at det gode mijøet skal vises på utsiden
Nå kan barn og voksne glede seg over fargesprakende veggmalerier som lyser opp uteområdet.
- Vårt ønske er at den gode energien og det gode miljøet inne i barnehagen, også skal gjenspeiles på utsiden, sier daglig leder i Ormaskogen barnehage, Anne Rennan Lenning.
- Hvordan vi har det rundt oss er viktig. Vi er opptatt av at det estetiske miljøet er en del av det psykososiale miljøet, som igjen er med på å gjøre at både store og små har en god hverdag, sier hun.
Prisvinnende duo
Ormaskogen barnehage har også tidligere hatt kunst på den øvre delen av veggen sin.
- Da barnehagebygget skulle males måtte vi male over denne delen, da gjaldt det å finne annen kunst vi kunne ha der oppe, forteller daglig leder i den foreldreeide barnehagen.
Men hvordan kom egentlig barnehagen i Sandnes i kontakt med gatekunst-duoen Karski & Beyond, som har vunnet Beste vegg 2017 i Nederland?
Det hele kom i stand takket være Hege Haraldsen, skaper av talkshowet The artthou Show, et talkshow om visuell kunst.
- Jeg har reist rundt i Europa og intervjuet forskjellige kuns


































































































