AddToAny

KRITISERER TOPPFORSK-TILDELING

KRITISERER TOPPFORSK-TILDELING
UiO-professor anklager NTNU for inhabilitet ved milliontildeling. Forskningsrådet mener reglene er fulgt, men ønsker debatten velkommen.
FORSKNINGSMIDLER - Jeg mener det har vært et tilfelle av inhabilitet. For oss er det vanskelig å ha tillit til en beslutning hvor noen har bevilget penger til sin nærmeste kollega.

Det sier professor i fysikk ved Universitetet i Oslo Eirik Grude Flekkøy. Han er kritisk til NTNUs håndtering av Toppforsk-tildelingen der et prosjekt han er del i, har fått avslag. NTNU-dekan Anne Borg har innstilt en forskningssøknad i Forskningsrådets Toppforsk-program hvor hennes egen prodekan Tor Grande er med i forskningsgruppen. Søknaden Flekkøy deltok på - et samarbeidsprosjekt mellom NTNU og Universitetet i Oslo - ble valgt bort. Valget innebærer at dekanens nestleder får forskningsmidler, og at NTNU får alle pengene i stedet for at de blir delt mellom universitetene. Beløpet er på 20 millioner kroner fordelt over fire-fem år.

- Vi har gitt uttrykk for at vi har mistillit til at beslutningstaker var uhildet og habil. Vi har ikke klaget på resultatet,
Gå til mediet

Flere saker fra Forskerforum

Hvordan kan tenkning, kreativitet og kunnskapsarbeid formes og berikes i samspill med KI? Vi ønsker en bredere samtale om bruk og kontroll av KI i universitets- og høyskolesektoren.
Forskerforum 28.05.2026
Ien seng, i et hus, i en etterkrigstid ligger en ett år gammel jente med hoftegips. Her skal hun ligge mer eller mindre konstant i fire og et halvt år, alene, uten familien i nærheten.
Forskerforum 28.05.2026
Akademisk fridom har vore under aukande press internasjonalt over lengre tid, og særleg med utviklinga i USA under Trump-regimet har debatten om
Forskerforum 28.05.2026
Hvordan kan du få høyere lønn utenom de årlige lønnsforhandlingene? Det finnes muligheter:
Forskerforum 28.05.2026
Forskerforum 28.05.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt