Journalist Publisert fredag 04. august 2023 - 10:25 Del på e-post
Bruker politikere og militære offiserer i vestafrikanske land, som Burkina Faso, Mali og Niger, Frankrike som syndebukk for manglende utvikling og lite fremgang i kampen mot jihadistiske angrep? Eller er det en grunnleggende folkelig misnøye over den tidligere kolonimakten i regionen?
- Frankrike er avskyelig og uønsket i hele Afrika, sier professor Kwesi Aning som er tilknyttet Nordiska Afrikainstitutet i Uppsala i Sverige, og er direktør for Faculty of Academic Affairs and Research ved Kofi Annan International Peacekeeping Training Centre i Accra, Ghana.
Det er utbredt sinne mot Frankrike, spesielt blant ungdom i byene og blant en stor del av de velutdannede, mener også Paul Melly, tilknyttet Afrika-programmet til den britiske tankesmien Chatham House.
- Misnøyen er trolig sterkest blant yngre universitetsutdannede, som er frustrerte over manglende jobbmuligheter, er velinformert og sammenkoblet gjennom sosiale medier - men følelsen er også ganske utbredt utover denne gruppen, sier Melly.
Han påpeker at forholdet til Frankrike er sammensatt og paradoksalt: Mange mennesker har familie i Frankrike, de søker om visum for å studere eller jobbe der, er godt informerte om fransk politikk, følger med på fransk sport, hører eller ser på Radio France eller France24 og spiser fransk mat.
- Samtidig er det en utbredt misnøye over hvor utbredt fransk tilstedeværelse er i deres samfunn, sier Melly, og forklarer at det dreier seg om alt fra forbruksvarer, besøkende politikere eller at store selskaper vinner store kontrakter.
Melly påpeker at det også er en voksende kampanje blant unge mennesker og intellektuelle om å erstatte CFA franc-valutaen, som er en arv fra kolonitiden.
Det er nå mer enn fem år siden den franske presidenten Emmanuel Macron signaliserte at regjeringen hans var villig til å støtte reform av valutaen.
- Vestafrikanske land har en plan for å lansere deres egen regionale valuta, men det er uunngåelig en kompleks reform som er vanskelig å designe og gjennomføre og kommer til å ta tid, sier Melly.
Uten suksess
Franske troppers høyt profilert deltagelse i kampen mot jihadistiske væpnede grupper i Sahel-regionen har heller ikke styrket landets anseelse.
Melly påpeker at dette er en region der Frankrike ikke tradisjonelt har hatt et stort militært nærvær, med unntak av i Tsjad.
- De franske troppene ble invitert inn av den daværende regjeringen i Mali i 2013, og av andre Sahel-myndigheter etter det. Den brede tv-dekningen av fransk militær tilstedeværelse skapte i første omgang forventninger om hva som skulle oppnås i form av fornyet sikkerhet. Dette ble til harme da de franske troppene ikke kunne levere, selv om sannheten nok er den at fullstendig suksess trolig aldri var oppnåelig i en så sammensatt og vanskelig krise, sier Melly.
Fransk arroganse
- Det har også lenge vært en oppfatning at den franske måten å behandle Afrika på er


































































































