AddToAny

- Gi plass til flere nødhjelpsaktører i Ukraina og andre kriser

I 2021 gikk 95 kroner av hver hundrelapp fra den norske delen av Utenriksdepartementets nødhjelpsbudsjett via fem store aktører: Norges Røde Kors, Flyktninghjelpen, Kirkens Nødhjelp, Norsk Folkehjelp og Redd Barna.
Til sammen fikk de fem organisasjonene 2,2 milliarder kroner av totalen på 2,3 mrd. kroner.

Generalsekretærene i Plan Norge, Care Norge og misjonsnettverket Digni er alle enige om at de fem store organisasjonene har kompetanse og kapasitet som er viktig i humanitære kriser, men viser samtidig til at også deres organisasjoner har spesialkompetanse på viktige områder. En del av denne spesialkompetansen finnes i deres lokale nettverk som vil kunne gi rask og viktig hjelp til nødstedte i krig og katastrofer.

De tre generalsekretærene er samstemte om at det burde være plass til flere mottakere når UD fordeler tilskudd til humanitære organisasjoner.

- Flere mindre aktører, bedre bistand

- I Ukraina er det ofte kirkestrukturene og andre lokale strukturer som fungerer på grasrotnivå og som har mulighet til å respondere raskt. Vi ser at Digni-medlemmer har samlet inn penger og materiell fra private givere som har vært viktige i å møte de lokale behovene. Noen av de store bruker også disse strukturene, men her ser vi at flere mindre aktører kunne spilt en viktig rolle, sier Digni-sjef Hjalmar Bø.

Han forteller at Dignis medlemsorganisasjoner jobber mest med langsiktig bistand, men at de også har vært inne i direkte humanitær respons under kriser.

- Fordi at de allerede jobber i områdene med

Les mer

Flere saker fra Panorama Nyheter

Forhandlingene om en forpliktende pandemi-traktat er krevende og preget av mistillit, ifølge helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol (Ap).
Panorama Nyheter 28.09.2023
Norges statsminister er ikke i tvil, etter besøk i Ukraina og en rekke møter med ukrainske ledere: Bistanden Ukraina aller helst vil ha, er militær, utviklet på Kongsberg og heter Nasams.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Militærjuntaen som kuppet makten i Burkina Faso i fjor høst, sier at landets sikkerhetsstyrker avverget et nytt kupp onsdag.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Mer enn 10.000 mennesker har rømt boligene sine i deler av Haitis Centre-provins etter flere angrep fra væpnede gjenger, ifølge landets migrasjonsmyndigheter.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Ukraina ber flere land gjøre som Norge og forplikte seg til langsiktige støttepakker. EU og FN mener også det er behov for det - i tillegg til umiddelbar hjelp.
Panorama Nyheter 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt