AddToAny

Frisk luft gir friskere barn

Frisk luft gir friskere barn
Barnehagen har forbud mot fisk, nøtter, parfyme og dyrehår og barna er masse ute hver dag. Det gjør astma- og allergibarna mye friskere.
Forbudsskiltet henger på inngangsdøra til den røde barnehagen på toppen av Tromsøya. Hit kommer ingen inn hvis de er dynket i parfyme eller har hundehår på jakka. Varden barnehage er spesielt tilrettelagt for barn med astma, allergi og eksem, og de aller fleste ungene i barnehagen har en eller annen form for allergi.

- For ungene hos oss er det helt naturlig at noen trenger medisiner og kanskje må ha salve eller plaster. Her trenger de ikke føle seg annerledes enn andre barn, sier Gøril Nordmo, pedagogisk leder på avdeling «Selja».



KAN DØ AV MELK

Det viktigste er likevel at ungene - og foreldrene - kan føle seg trygge i barnehagen. Hele huset er sanert for allergener i form av tobakksrøyk, dyrehår og parfyme, samt matvarer som egg, fisk og nøtter - noe flere av barnehagebarna er allergiske mot. For noen år siden kuttet barnehagen også ut melk og melkeprodukter, fordi de hadde barn med livstruende melkeallergi.

- Et barn med alvorlig melkeallergi kan dø i løpet av ti minutter hvis de inntar en dråpe melk. Et anafylaktisk sjokk starter ofte med utslett rundt munnen, som så sprer seg. Det farligste er hvis slimhinnene sveller opp og barnet ikke får puste, sier Lars Espen Langhaug, pedagogisk leder på småbarnsavdelingen «Bjørk». Barnehagen har 29 barn og 10 ansatte.



OPPLEVDE ALLERGISJOKK

Alle ansatte i Varden er opplært til å se symptomer og gi allergimedisiner som antihistaminer og EpiPen, en automatisk adrenalinpenn. Langhaug har jobbet her siden 1998, og forteller at én gang har de opplevd at et barn fikk allergisjokk og de ansatte måtte sette en adrenalinsprøyte i all hast.

- Da var det nok at en
Gå til mediet

Flere saker fra Første steg

Første steg 29.05.2026
– Tar ansatte seg tid til å dele små inntrykk fra barnehagehverdagen med foreldre, vil det bli lettere å ta opp vanskelige ting seinere, sier forsker Vibeke Glaser.
Første steg 29.05.2026
Det er fredag i utetiden, og været er sånn passe. Vinden tar godt tak i kinnene til barna. En liten gruppe med barn syker rundt beina mine. De vil jeg skal være med dem bort til porten.
Første steg 29.05.2026
Etter et år med musikksamlinger har barna fått større ordforråd, og de ansatte er blitt tryggere på å bruke sang og musikk i barnehagen.
Første steg 29.05.2026
Barnehager over hele landet inviteres til å gå ut og telle insekter i forbindelse med Verdens miljødag 5. juni.
Første steg 29.05.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt