AddToAny

Fra bomberegn til nordnorsk arbeidsliv

Da Yuliia Vetrova fikk en billett til oljemessa i Stavanger, gikk hun fra bedrift til bedrift og ba om praksisplass. Nå har hun fast jobb, og er fagorganisert i LO.
Hun ser ut til å trives der hun står iført verneutstyr og hjelm med fjellkjeden De sju søstre i bakgrunnen. Men det var ikke gitt at det var her hun skulle havne, og veien til jobb og et liv i Nordland har ikke kommet av seg selv.
- Jeg er en person som liker å ha oversikt, men i februar i fjor visste jeg virkelig ikke hva jeg skulle gjøre, sier Yuliia Vetrova.
Hun snakker om da de første bombene falt ikke så langt fra hjemmet hennes i Zaporizjzja. Krigen føltes ubehagelig nær.
Huset hun bodde i sammen med sin mor, ligger bare 50 kilometer fra atomreaktoren som hjembyen er kjent for. For Vetrova sin del ble det etter noen dager klart at hun ikke kunne bli i området.
- Mamma bor der fortsatt, og hun har fortalt meg at nabohuset noe senere ble ødelagt av en granat, sier hun alvorstynget.

Bomberegn i nabolaget
Regionen hun kommer fra, har mange teknologi- og industribedrifter, noe som har påvirket Vetrovas karrierevei. Hun er utdannet både elektromekanisk tekniker og metallskjærende ingeniør. Hun har blant annet jobbet på fabrikken Motor Sich, som laget motorer til helikoptre og flytypen Antonov An-225 - i sin tid verdens største fly.
Uka etter at Putin gikk til angrep i februar 2022, satt hun på et overfylt tog ut av Ukraina. 6. mars var hun på plass i Norge, nærmere bestemt Stavanger.

Olje- og gass
Introduksjonsprogrammet for ukrainske flyktninger, som kom i gang noen måneder etter at Vetrova kom til Norge, tok hun online samtidig som hun lette etter arbeid. Med hennes bakgrunn var det naturlig å sikte seg inn på olje- og gassektoren.
- I september 2022 fikset kommunen jeg bodde i, en billett til ONS-messa (Offshore Northern Seas) i Stavanger, fortel
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra LO-Aktuelt

Staale Reiten vokste opp med hardt arbeid og har stått i flere personlige kriser. Nå vil han bidra til å gi Norge mer motstandskraft. Har vi blitt et folk som ikke lenger klarer å gå?
LO-Aktuelt 17.06.2026
Stortinget har vedtatt nye regler som skal gi flere rett på erstatning hvis de skader seg på jobb.
LO-Aktuelt 17.06.2026
Da datamaskinene skulle styre arbeidet, var LO tidlig ute med å kreve medbestemmelse. Det mener forfatter Hilde Nagell er en «glemt arv».
LO-Aktuelt 17.06.2026
– Hun kom inn i FO som et klokt, men fargerikt fyrverkeri, og har for alvor tatt fatt i samfunnsoppdraget til FO som organisasjon, sier Gundersen, som er regionleder for LO i Agder.
LO-Aktuelt 17.06.2026
Under halvparten av norske virksomheter oppfyller lovens krav til systematisk HMS-arbeid. Arbeidsmiljø Mange norske arbeidsplasser gjør ikke nok for å sikre et forsvarlig arbeidsmiljø.
LO-Aktuelt 17.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt