AddToAny

To fra barnehage inn i regjeringens ekspertgruppe

To fra barnehage inn i regjeringens ekspertgruppe
Da kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen for to år siden satte ned en ekspertgruppe for å se på lærerrollen, fikk han kritikk for ikke å ha med noen lærere i gruppa. Nå gjør han ting litt annerledes.
Av: Øyvind Johansen

Før sommeren ble det kjent at regjeringen setter ned en ekspertgruppe for å se på barnehagelærerrollen.

Ekspertgruppen får i mandat å beskrive, tydeliggjøre og analysere hvordan barnehagelærerrollen utøves, både i det pedagogiske arbeidet med barna og i ledelse og veiledning av de andre ansatte i barnehagen. Gruppen skal også gi råd om hvordan profesjonen og utdanning kan videreutvikles for å sikre høy kvalitet i fremtidens barnehager.

To fra barnehage

Gruppa skal ledes av professor Kjetil Børhaug ved Universitetet i Bergen. Arbeidet skal resultere i en rapport som skal leveres til Kunnskapsdepartementet innen 1. desember neste år.

Torsdag ble det offentliggjort hvilke åtte personer Børhaug får med seg i ekspertgruppa. Og der er det to som har sitt daglige virke i barnehage, nemlig Øivind Hornslien fra Betha Thorsen Kanvas-barnehage i Oslo, og Helene Berntsen Brennås fra Nardosletta barnehager i Trondheim.

- Du fikk kritikk da en tilsvarende ekspertgruppe for lærerrollen var helt uten lærere. Nå har dere to som jobber i barnehage i denne gruppa. Er dette en konsekvens av kritikken?

- Det korte svaret på det er ja, sier Torbjørn Røe Isaksen (H) til barnehage.no.

Prosessen like viktig som dokumentet

Kunnskapsministeren sier om bakgrunnen for arbeidet som skal gjøres, at en av de viktigste oppgavene for barnehagen, er å bygge barnehagelæreren som profesjon. Han mener gruppa som nå er satt sammen vil kunne gi et godt utgangspunkt, for både politikere, barnehagelærere og arbeidsgivere, for å diskutere hvordan barnehagelærere skal fylle rollen sin best mulig.

- Sånn sett er dette et utvalg hvor prosessen er like viktig som sluttdokumentet, sier statsråden.

Han påpeker at lærerrolleutvalget har gjort en god jobb og at det er kommet veldig mange positive reaksjoner på arbeidet som gruppa la fram i fjor.

- Men nå har dere også med to som faktisk jobber i barnehage?

- Ja. Det er mange i gruppa som har jobbet mye i barnehage, eller som har forsket mye i barnehage. Men ved å få inn noen som jobber i barnehage nå, vil de kunne si noe om hva som er realitetene der ute hver dag, og det synes jeg er viktig, sier kunnskapsministeren.

Bredde i synspunktene

Torbjørn Røe Isaksen innrømmer at det alltid er v

Les mer

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt