AddToAny

- Fortsett å gi meg slike purker!

- Fortsett å gi meg slike purker!
De har akkurat kommet seg igjennom en runde med PRRS-virus i det 12 400 purker store hovednavet i Maschhoffs-systemet, og purkene er enten 25 eller 50 prosent norske.

Jeg aner ikke hva det er du driver med og hva det er du gjør Randy, men fortsett å gi meg sånne purker. Jeg har jobbet med mange forskjellige typer purker, men dette er sånn purker skal være, sier Alex Garcia.

Vi har ankommet hovedfjøset i The Maschhoffs-systemet, der alt sammen startet, og blir vist rundt av Alex Garcia og Darrell Lunsford, som leder jobben med å drifte en smågrisproduksjon på 12 400 purker og 46 ansatte. Anlegget er bygd opp omkring tre hovedfjøs, som alle er rundt 260 meter lange, pluss et nyere, der vi er, som er 100 meter langt, som har 14 fødeavdelinger med 52 fødebinger hver.

Puljesystemet deres er daglig, og totalt skal det grise rundt 100 purker hver dag. Men på grunn av at de har gått igjennom en rund

Gå til mediet

Flere saker fra Norsk Landbruk

I den siste prognosen for kornsesongen 2025/2026 lander mathvete på 161 600 tonn, som er en formidabel vekst fra fjorårets krevende sesong.
Norsk Landbruk 18.06.2026
Det første utbruddet av Afrikansk svinepest (ASF) i Polen i 2026 er på en gård med hele 21 390 dyr, melder polske veterinærmyndigheter.
Norsk Landbruk 18.06.2026
Jeg vil absolutt ikke at det skal bli et sånn «veterinæryrket er så forferdelig»-intervju.
Norsk Landbruk 18.06.2026
Temaet er det samme, men de praktiske rådene har nok endret seg litt for de aller fleste melkeprodusenter i landet.
Norsk Landbruk 18.06.2026
På gården Santa Rita i Brasil melkes 2000 kyr tre ganger om dagen, de er nøye genetisk selektert for å gi ren A2-melk. 250 ansatte må til for å holde hjulene i gang.
Norsk Landbruk 18.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt