LO-Aktuelt
17.06.2023
Norske par har blitt mer likestilte, og forventer at arbeidsgiver legger til rette for både menns og kvinners familieliv. Men mange forsvarsansatte er frustrerte over at Forsvaret ikke henger med i utviklingen. Hvor lenge vil de være lojale?
Mange som jobber i Forsvaret, må flytte mer enn andre, de må dra utenlands, pendle, seile eller på øvelse og jobbe lange dager. De er frustrerte over mangelen på forutsigbarhet og mulighet til planlegging av karrieren. Par der begge er ansatt i Forsvaret, får ofte lite hjelp til å løse deres kompliserte logistikk. De ansatte har dårlig samvittighet for de belastninger som partneren og barna må leve med. Det viser en rapport som Arbeidsforskningsinstituttet ved OsloMet har laget på oppdrag for Forsvaret. Dette er tredje gang vi kartlegger og analyserer situasjonen blant forsvarsansatte og deres partnere gjennom en spørreskjemaundersøkelse og kvalitative intervjuer. Helt siden slutten av 1990-tallet har Forsvaret erkjent at dette er et problemfelt.
Forsvarsansattes holdninger til likestilling avviker lite fra holdningene blant nordmenn flest. Snarere har de mer positive holdninger til lik deling av arbeid ute og hjemme. Menn arbeider generelt mest utenfor hjemmet, og kvinner gjør mest med hensyn til husarbeid og omsorg for barn.
Les opprinnelig artikkelForsvarsansattes holdninger til likestilling avviker lite fra holdningene blant nordmenn flest. Snarere har de mer positive holdninger til lik deling av arbeid ute og hjemme. Menn arbeider generelt mest utenfor hjemmet, og kvinner gjør mest med hensyn til husarbeid og omsorg for barn.


































































































