AddToAny

Forserer fj ell for å halvere reiset iden

Forserer fj ell for å halvere reiset iden
Om noen år kan du kjøre i 110 kilometer i timen på firefelts motorvei mellom Bergen og Os. Men før den tid er det noen fjell som skal forseres. Veidekke har fått sitt største prosjekt noensinne.
September 2014. Bompengesøknaden for E 39 Svegatjørn - Rådal ble endelig godkjent av departement og regjering. Stortinget ga så sin aksept, og veien mellom Bergen og Os som har vært planlagt siden 1961 er et faktum. Men først skal den bygges.



Veidekke. Entreprisen på den nye veien er delt i to. Veidekke har fått den ene parsellen på 12,7 kilometer, og Implenia har fått den andre.

Hovedtillitsvalgt i Veidekke, Inge Ramsdal, tar imot Arbeidsmanden på anleggsriggen på Ulven sør for Bergen. Med seg har han tillitsvalgt distrikt spesialprosjekt Terje Krossøy, og tillitsvalgt distrikt samferdsel og plasstillitsvalgt Svend Almås. I dag er det medlemspleie som står på agendaen. Arbeidsmanden mangler detaljkunnskap om Veidekkes organisering, og får forklart litt nærmere: Krossøy er tillitsvalgt for Veidekkes mobile betongavdeling, mens Almås er tillitsvalgt for avdelingen for tunnel- og masseforflytning.

Og er det noe den nye E39 mellom Bergen og Os består av, så er det tunnel. Og betong. Veidekkes oppdrag innebærer bygging av to to-løpstunneler (Skogafjellstunnelen på 1,5 kilometer og Lyshorntunnelen på 9,2 kilometer) og to kilometer firefelts hovedvei i dagen. Oppdraget omfatter også bygging av to planfrie kryss, en vanntunnel på 1,7 kilometer, bruer, portaler og støttemurer og et omfattende vann- og avløpsanlegg.



Egne ansatte. - Dette er Statens vegvesens største veikontrakt noensinne, på 2,3 milliarder kroner, forteller prosjektleder i Veidekke, Trygve Slåke.

Veidekke signerte kontrakten i juni 2015, og i oktober var bedriften i gang med veibyggingen. Sl�
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra Arbeidsmanden

SPØRSMÅL: Jeg var på hytta i sommer, og var uheldig å miste telefonen i bakken slik at skjermen sprakk. Jeg kan bruke den, men dekker LOfavør innboforsikringen denne skaden?
Arbeidsmanden 11.10.2025
Store kostnader kan stoppe Stad skipstunnel. Svaret kommer i statsbudsjettet for neste år.
Arbeidsmanden 11.10.2025
180 flere medlemmer Antall yrkesaktive medlemmer i Arbeidsmandsforbundet per 30. september 2025:
Arbeidsmanden 11.10.2025
I dag er det et krav at arbeidsgiver skal spare minimum 2 prosent av lønna i tjenestepensjon til sine ansatte. Men det er lov til å betale inn mer, helt opp til 7 prosent.
Arbeidsmanden 11.10.2025
I flere tiår etter den andre verdenskrig huset Gaustatoppen en topp-hemmelig NATO-base. Nå frakter Rune og Ingar turister i en av Norges bratteste baner.
Arbeidsmanden 11.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt