AddToAny

Fiendtlige partnere møtes til toppmøte - hva kan de få til?

BRICS-toppmøte: Fiendtlige partnere møtes til toppmøte - hva kan de få til? Fem framvoksende økonomier, BRICS, innleder toppmøte i Sør-Afrika tirsdag for å fremme agendaen til det globale sør.
Ledere fra rundt 40 land i sør, AU og FN kommer til Johannesburg for å være med i diskusjonene. Det er nesten like mye som splitter som forener landene.

Journalist Publisert mandag 21. august 2023 - 15:47 Del på e-post

BRICS, som står for Brasil, Russland, India, Kina og Sør-Afrika, er et diskusjonsforum og møtested der stadig flere land ønsker å være med. Temaet for årets møte er «BRICS og Afrika: Partnerskap for felles akselerert vekst, bærekraftig utvikling og inkluderende multilateralisme».

Hundrevis av delegater samles på konferansesenteret i Sandton i Johannesburg. En motorvei skiller det fornemme og godt bevoktede forretningsstrøket fra en av landets fattigste bydeler, der nøden og fremmedfiendtlighet er stor.

Reservekraftanlegg står klar i tilfelle det blir brudd på det offentlige strømnettet - noe som er vanlig i dagens Sør-Afrika. To av de viktigste årsakene til manglende økonomisk vekst i Sør-Afrika og flere andre afrikanske land er gamle forurensende kraftverk og et vaklende havn- og jernbanesystem.

Store motsetninger

Skillet mellom rike og fattige har aldri vært større i BRICS-landene, og de står alle overfor unike utfordringer.

Tre av landene er demokratier, mens to er tidligere kommunistregimer. Kina er økonomisk dominerende. Dette ble illustrert i en politisk tegning i Sør-Afrikas største avis, der man ser bare skoene til Kinas leder og de fire andre lederne når bare så vidt opp til over tåspissen. Men de andre fire landene liker å ha et forum der de kan få kineserne i tale, selv om de ikke liker Kinas overlegenhet. Kina er nok det landet som har kommet best ut av samarbeidet.

Russland har lite til felles med land i det globale sør. Etter at de innledet krigen mot Ukraina i fjor, har de lite å stille opp med i form av investeringer og lån. Mindre enn to prosent av Sør-Afrikas handel (import og eksport) er med Russland. Bare seks prosent av handelen til de fem landene er med hverandre. Sør-Afrika har et stort handelsunderskudd med samtlige av de andre BRICS-landene.

To av landene, Kina og India, er stadig på grensen til krig over både landområder og innflytelse i Asia. De konkurrerer økonomisk og deres ledere kan ikke fordra hverandre. At både Kina og Russland har blandet seg inn i sørafrikansk politikk med desinformasjonskampanjer i sosiale medier, er noe det ikke snakkes høyt om i diplomatiske kretser.

Brasils president Lula da Silva, Indias statsminister Narendra Modi, Sør-Afrikas president Cyril Ramaphosa og Kinas president Xi Jinping møter personlig i Johannesburg. Russlands Vladimir Putin må holde seg hjemme fordi Den internasjonale straffedomstolen har utstedt arrestordre på grunn av anklager om at russiske styrker har kidnappet barn fra Ukraina og begått krigsforbrytelser. Dersom han hadde kommet, ville Sør-Afrika vært forpliktet til å arrestere ham. I stedet representeres Russland av utenriksminister Sergej Lavrov.

67 andre ledere fra det globale sør er invitert, det samme er FNs generalsekretær og formannen i Den afrik

Les mer

Flere saker fra Panorama Nyheter

Forhandlingene om en forpliktende pandemi-traktat er krevende og preget av mistillit, ifølge helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol (Ap).
Panorama Nyheter 28.09.2023
Norges statsminister er ikke i tvil, etter besøk i Ukraina og en rekke møter med ukrainske ledere: Bistanden Ukraina aller helst vil ha, er militær, utviklet på Kongsberg og heter Nasams.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Militærjuntaen som kuppet makten i Burkina Faso i fjor høst, sier at landets sikkerhetsstyrker avverget et nytt kupp onsdag.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Mer enn 10.000 mennesker har rømt boligene sine i deler av Haitis Centre-provins etter flere angrep fra væpnede gjenger, ifølge landets migrasjonsmyndigheter.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Ukraina ber flere land gjøre som Norge og forplikte seg til langsiktige støttepakker. EU og FN mener også det er behov for det - i tillegg til umiddelbar hjelp.
Panorama Nyheter 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt