AddToAny

Fanget i moderne slaveri

- Jeg var helt sikker på at min siste time var kommet. Mariam sitter på sengekanten i en nedslitt leilighet i Beirut. Sola er på vei ned, og kaster et siste gløtt inn gjennom balkongdøren.
25-åringen kom til Libanon fra Sierra Leone som 16-åring for å jobbe som hushjelp. Egentlig måtte man ha fylt 18, men fordi familien var desperat, fikk de rekrutteringsfirmaet til å jukse med papirene. Planen var å tjene penger så hun kunne fullføre utdannelsen. Selv ville hun også støtte familien hjemme i Freetown økonomisk.

Det er snart ni år siden nå. Leiligheten 25-åringen bor i, er etter hvert blitt tilholdssted for et dusin kvinner fra Sierra Leone og Benin. Alle kom de hit med drømmer om en bedre fremtid. Nå har de hverken pass, oppholdstillatelse eller penger. Alt de vil, er å reise hjem.

- Med én gang du kommer, blir alt tatt fra deg, forteller Mariam.

- De fleste av vennene mine har tatt utdanning eller giftet seg og fått barn. Jeg har ingenting.

«Kan du være bitchen min?»

Det var allerede to andre hushjelper i den store murvillaen i fjellene over Libanons hovedstad. Mariam fikk sitt eget rom, arbeidsmengden var overkommelig og barna hun passet, var snille.

- Jeg trodde livet skulle endre seg. Alt var så bra, sier Mariam om den første tiden i Beirut.

Barnas mor var nesten aldri hjemme, og mannen sa tidlig at Mariam kunne se på ham som en farsfigur. Han ga henne små gaver, og kjøpte en badedrakt hun kunne bruke i bassenget når hun hadde fri. Så endret tonen seg. Han begynte å klapse henne på rumpa og si «så sexy du er», forteller Mariam. En dag bare de to var hjemme, spurte han: «Kan du være bitchen min?»

16 år gamle Mariam skjønte at det var på tide å komme seg vekk. Hun forklarte situasjonen til en kvinne som jobbet i det libanesiske rekrutteringsbyrået, men beskjeden var klar: Hun ble oppfordret til ikke å si noe til kona om mannens oppførsel. Det kom ikke til å hjelpe henne.33

I tiden som fulgte, fortsatte mannen å tilnærme seg henne. Da hun ble med som barnepasser på en ferietur til Tyrkia, forsøkte han å få henne til sengs. Men det var ikke før hun fersket mannen og en av de andre hushjelpene i kjelleren at helvete virkelig brøt løs, forteller hun. Ikke lenge etter skal de to andre hushjelpene ha flyttet ut.

- Jeg ikke fikk sove, jeg var redd han skulle komme inn på rommet mitt og gjøre det samme mot meg, sier hun.

Da hun fant ut at han hadde installert overvåkningskamera på rommet hennes, ble hun kvalm.

- Jeg var deprimert, klarte ikke spise og gikk ned i vekt. Jeg var redd og trodde jeg skulle dø.

Tre kroner i lomma

Mer enn 30 prosent av unge kvinner i Afrika sør for Sahara var ikke i arbeid, utdanning eller opplæring i 2022, ifølge en rapport fra Den internasjonale arbeidsorganisasjonen (ILO). I Sierra Leone er andelen arbeidsledige høyere enn i regionen for øvrig. Det driver mange til å søke arbeid i utlandet, ofte via irregulær migrasjon.

19 år gamle Salimato, også hun fra Sierra Leone, er den yngste i kvinnekollektivet. Hun kom til Libanon for et år siden, etter at en agent fra et rekrutteringsbyrå hadde vært innom skolen hennes og snakket varmt om jobbmulighetene i Libanon. 400 dollar i måneden h�

Les mer

Flere saker fra Panorama Nyheter

Forhandlingene om en forpliktende pandemi-traktat er krevende og preget av mistillit, ifølge helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol (Ap).
Panorama Nyheter 28.09.2023
Norges statsminister er ikke i tvil, etter besøk i Ukraina og en rekke møter med ukrainske ledere: Bistanden Ukraina aller helst vil ha, er militær, utviklet på Kongsberg og heter Nasams.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Militærjuntaen som kuppet makten i Burkina Faso i fjor høst, sier at landets sikkerhetsstyrker avverget et nytt kupp onsdag.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Mer enn 10.000 mennesker har rømt boligene sine i deler av Haitis Centre-provins etter flere angrep fra væpnede gjenger, ifølge landets migrasjonsmyndigheter.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Ukraina ber flere land gjøre som Norge og forplikte seg til langsiktige støttepakker. EU og FN mener også det er behov for det - i tillegg til umiddelbar hjelp.
Panorama Nyheter 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt