AddToAny

Følger dramaet time for time - og frykter for familie i hjemlandet

Sudanere i Norge: Følger dramaet time for time - og frykter for familie i hjemlandet Sudanere i Norge er dypt bekymret for utviklingen i hjemlandet etter de siste dagenes harde kamper mellom militære grupper.
Flere har familie og venner som har blitt rammet av krigshandlingene.

Journalist Publisert torsdag 20. april 2023 - 10:08 Oppdatert torsdag 20. april 2023 - 10:18 Del på e-post

Nå sitter de nervøse og følger med på internasjonale nyhetssendinger, fra time til time. Over 300 mennesker skal være drept så langt, mange av dem i hovedstaden Khartoum. Både barn og voksne i det norsksudanske miljøet er redde for hva som kan skje med familien. De sover dårlig om nettene.

Styreleder i den sudanske forening i Norge Amina Issa er blant de som har fått triste nyheter fra familie i hjemlandet.

- Kona til en slektning ble drept da en rakett traff boligen deres i helgen. Hun var en flott kvinne, øyelege og mor. Mannen forteller at han prøvde desperat å få noen til å komme å hente liket, men det var ingen som kunne hjelpe. Det må ha vært forferdelig for han og barna å sitte der i en delvis ødelagt bolig og med liket av moren, sier Issa.

Ifølge islamsk skikk skal begravelsen finne sted så raskt som mulig etter dødsfallet, helst innen 24 timer, på en gravlund.

Har slektninger i tre krigsherjede byer

- Dessverre er det mange slike historier, sier Issa som selv har slektninger i tre av byene som nå er berørt av de verste kampene. Hovedstaden Khartoum rommer de hardeste kampene.

Hun forteller at den aller første drepte trolig var en student på universitetet.

- Også han var det umulig å frakte. Han ble begravet inne på selve universitetsområdet, sier Issa.

Flere av de andre har også dramatiske historier om hvordan krigshandlingene rammer sivile i hjemlandet. En av dem forteller om et familiemedlem som ble anholdt, forhørt og truet av soldater.

- Vinner én av dem, taper demokratiet

Krigshandlingene startet etter at en svært sterk militsgruppe under ledelse av M

Les mer

Flere saker fra Panorama Nyheter

Forhandlingene om en forpliktende pandemi-traktat er krevende og preget av mistillit, ifølge helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol (Ap).
Panorama Nyheter 28.09.2023
Norges statsminister er ikke i tvil, etter besøk i Ukraina og en rekke møter med ukrainske ledere: Bistanden Ukraina aller helst vil ha, er militær, utviklet på Kongsberg og heter Nasams.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Militærjuntaen som kuppet makten i Burkina Faso i fjor høst, sier at landets sikkerhetsstyrker avverget et nytt kupp onsdag.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Mer enn 10.000 mennesker har rømt boligene sine i deler av Haitis Centre-provins etter flere angrep fra væpnede gjenger, ifølge landets migrasjonsmyndigheter.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Ukraina ber flere land gjøre som Norge og forplikte seg til langsiktige støttepakker. EU og FN mener også det er behov for det - i tillegg til umiddelbar hjelp.
Panorama Nyheter 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt