Norsk Landbruk
16.06.2016
Tidlig såing og god etablering er avgjørende for å lykkes med dyrking av våroljevekster.
Oljevekstene må komme godt i gang. Har de ikke fått en god start, blir det sjelden bra, uansett hva du gjør senere i sesongen, sier forsker ved NIBIO Apelsvoll, Wendy Waalen.
Hun leder prosjektet «BRAKORN: Lønnsom dyrking av våroljevekster - en nøkkel til bedre kvalitet og økte avlinger i norsk korndyrking». Sammen med Unni Abrahamsen og øvrige kollegaer arbeider de med optimalisert dyrking av våroljevekster, for å legge grunnlaget for større oljevekstareal og bedre lønnsomhet i den totale kornproduksjonen, som følge av mer gunstig vekstskifte.
SÅ TIDLIGPraktiske erfaringer, i kombinasjon med resultater fra forsøksfelt, viser at tidlig såing i de aller fleste tilfeller er det beste. Dessuten vil tidlig


































































































