Kathrine Geard
Siri Aaveren har pleid premature barn i snart 30 år
Kathrine Geard
Nå følger barnepleieren dem opp hjemme
Kathrine Geard
Avansert hjemmesykehus er bra for både barn og foreldre
{/o}
- Har en av dere lyst til å dra ut sonden? spør barnepleier Siri Aaveren.
- Jeg kan gjøre det, svarer Karin Danielsson.
Gjennom den tynne gummislangen som er stukket inn i nesa og ned i magesekken, har sønnen Emil fått morsmelk, vitaminer og proteiner siden han brått ble født to måneder for tidlig. Men nå klarer han å suge til seg nok morsmelk rett fra mammas bryst, selv om det fortsatt er tre uker igjen til beregnet fødselsdato. Karin gjør som instruert og er rask på labben. Emil rekker bare å skjære en grimase før ernæringssonden er ute og et fredfullt uttrykk brer seg over det lille ansiktet. En behagelig milepæl i det seks uker korte livet er nådd.
Kathrine Geard
Kathrine Geard
Hjemmesykehus
Det er to uker siden den premature gutten kom hjem fra nyfødtintensiven og fjerde gangen Aaveren er hos han og familien som bor på Helsfyr i Oslo. Emil er nemlig pasient ved Avansert hjemmesykehus for barn (AHS), en enhet ved Oslo Universitetssykehus (OUS) som tilbyr behandling, pleie, veiledning og oppfølging hjemme av sykepleiere, spesialsykepleiere, leger og barnepleiere. AHS har døgndrift, og barna har alltid åpen retur til sykehuset. Tilbudet startet i 2008 og gjelder barn 0-18 år, uavhengig av diagnose, men flest er premature eller har kreft. AHS behandler også barn i palliasjon. Hjemmesykehuset er bemannet med 15,3 årsverk og har opptil 16 «sengeplasser».
{f1}
Flere barnepleiere
Lenge hadde AHS bare en barnepleier, men i seinere år har yrkesgruppa vokst til fire. De tar seg mest av premature - for tidlig fødte barn - men følger også opp barn med andre diagnoser.
- I AHS setter vi stor pris på det arbeidet barnepleierne gjør. Vi tenker jo at også barnepleierne skal gjøre mye mer enn bare å ta seg av de premature barna, sier barnesykepleier Camilla Kristiansen.
- Det kan for eksempel være å ta blodprøver, ernæringsoppfølging og blodprøver av større barn og å reise på hjemmebesøk til barn med en palliativ tilstand. Barnepleierne våre har mye kompetanse, og den må vi benytte oss av.
Kathrine Geard
Søvnregistrering og epikriser
To av barnepleierne ved AHS inngår i et team som har ansvaret for to målemetoder, transkutan registrering og polygrafi, for søvnregistrering om natta. De viser blant annet pustestopp, hvor godt barna puster under søvn, og måler oksygen og karbondioksyd i blodet, som igjen indikerer om barna trenger pustehjelp. Barnepleierne leverer ut apparatene og forklarer foreldrene hvordan de virker, men kan også lese av registreringene og klargjøre epikriser i DIPS (datasystemet). Det var en utvidet oppgave de fikk mens Siril Kleiven var ny seksjonsleder for AHS. Hun hadde bakgrunn som gründer i det private næringsliv og visste ingenting om


































































































