Journalist Publisert fredag 16. juni 2023 - 11:22 Oppdatert fredag 16. juni 2023 - 12:34 Del på e-post
Klimainvesteringsfondet går inn med fire millioner dollar i det franske selskapet Volta, som sammen med sin srilankiske partner Gaia har bygget ut solceller på mer enn 500 skoletak i regionen Uva sør på Sri Lanka de siste to årene.
Investeringen skal bidra til at flere skolebygg får solceller på taket, og målet er å bygge ut minst 50 megawatt i år - som vil tilsvare om lag en tiendel av srilankiske myndigheters plan om minst 500 MW solenergi årlig innen 2042.
- Vi ønsket å bygge et bærekraftig program, hvor lokalsamfunn kunne få tilgang til fornybar energi. Modellen var veldig enkel. Vi gikk i dialog med lokale myndigheter og inngikk avtaler med tre provinsregjeringer om å leie hustak på offentlige bygg. Der vi skulle investere i infrastrukturen, sier Gaia-gründer Sivaaji de Zoysa til Panorama.
- Tjener penger, som kan brukes på utdanning
Han forteller at Gaia ble startet da energiprisene svingte dramatisk under pandemien i 2020. Sivaaji de Zoysa påpeker at myndighetene i flere av Sri Lankas ni provinser hadde en stram økonomi, også før pandemien og den pågående økonomiske krisen.
- Utdanning er ofte en tung offentlig utgiftspost. Men vår modell gjør at myndighetene faktisk tjener penger, ved å lease ut takene sine og få betalt for strømmen. Det betyr potensielt at det offentlige har mer penger å bruke på skoler, på sykehus eller andre utgifter til felleskapet. Og vi selger strøm til det offentlige kraftverket til mindre enn deres egne produksjonskostnad på strøm. Det fine med dette prosjektet er at staten tjener på det, at lokalsamfunnet tjener på det - at vi alle vinner, sier de Zoysa.
Klimainvesteringsfondet, som forvaltes av Norfund, ble opprettet i fjor med mål om å unngå utslipp av klimagasser ved å investere i fornybar energi i utviklingsland.
Sri Lanka er ett av åtte prioriterte land for fondet som siden opprettelsen i har gjort syv investeringer, alle i Sør-Afrika og India. Nå investerer fondet for første gang i Sri Lanka - og for første gang i solceller på tak.
De siste årene har diesel vært en viktig kilde til energi for store deler av befolkningen i Sri Lanka. Og fra å ha en kraftsektor i hovedsak basert på vannkraft, har andelen kull voks


































































































