Journalist Publisert torsdag 08. juni 2023 - 08:54 Del på e-post
I mars i fjor varslet utenriksminister Anniken Huitfeldt endringer i utenrikstjenesten for å «ivareta norske interesser i en ny tid i Europa». I løpet av høsten ble det klart at omorganiseringen blant annet medførte at Norges ambassade på Sri Lanka skulle stenges. UD har nå sagt opp alle lokalt ansatte og er i ferd med å stenge ambassaden som norske diplomater flyttet inn i så sent som sommeren 2021.
Tidligere miljø- og utviklingsminister Erik Solheim er svært kritisk til beslutningen.
- Dette er helt gal beslutning, det er uklokt og det er kortsynt. Det har jeg også kommunisert til regjeringen, sier han.
- Innadvendt utenrikspolitikk
Solheim var norsk fredsmegler i landet tidlig på 2000-tallet og engasjerte seg også i Sri Lankas utvikling da han fra 2005 var norsk utviklingsminister. Nå er han ulønnet klimarådgiver for Sri Lankas president Ranil Wickremesinghe. Den tidligere statsråden mener regjeringens beslutning er tatt for å spare penger og på grunn av manglende interesse for Sør-Asia. Det har han liten forståelse for.
- Sør- og Øst-Asia er verdens suverent viktigste økonomiske vekstområder. Nesten all vekst i verden i år er forventet å komme der. Vi trenger mer, ikke mindre, nærvær. Norge er i ferd med å få en innadvendt utenrikspolitikk, sier Solheim.
Han påpeker også at Norge har en spesiell rolle på Sri Lanka og at det er svært dårlig timing å stenge ned ambassaden nå som landet er i en dyp økonomisk krise.
- Norge har en historie fra fredsprosessen på Sri Lanka som ingen andre steder i verden. Vi er fortsatt en «stormakt» i Sri Lankas øyne. De trenger oss mer enn noensinne for å komme ut av den vanskelige økonomiske situasjonen, sier Solheim.
Han mener også at srilankisk diaspora er en ressurs Norge kan ha stor nytta av.
- Norge har 14 000 srilankere, nesten alle tamiler, i Norge. De er høyt utdannet, tjener gode penger. Vi burde legge til rette for deres engasjement for Sri Lanka. De kan være en bro mellom Norge og Sør-Asia, sier den tidligere statsråden.
Mose fra Norge
Regjeringen Støre har altså gjort det klart at større vektlegging av Europa - både sikkerhetspolitisk og næringspolitisk - er viktige grunner for at ambassaden på Sri Lanka, samt fire andre utenriksstasjoner, blir stengt.
Men for bare kort tid siden var de norske vurderingene helt annerledes.
I slutten av 2020 utarbeidet UD en ny strategi for Norges engasjement på Sri Lanka. Der vektlegges Norges spesielle rolle i landet, og UD viser til at «Norge er ett av få vestlige land med tilstedeværelse, og har et unikt historisk innblikk, nettverk, og tillit i flere miljøer».
I UD-strategien understrekes det også at Sri Lanka fortsatt har «betydelige økonomiske og utviklingsmessige utfordringer knyttet til postkonfliktsituasjon, utenlandsgjeld, korrupsjon, stor ulikhet, og økende fattigdomsutfordringer».
Det konkluderes med at Norge bør fortsette sitt engasjement innen bistand og næringsliv og anbefales at Norge bør følge utviklingen i landet tett.
I tråd med hovedbudskapet i strategien flyttet den norske ambassaden sommeren 2021 inn i større og bedre lokaler i Colombo. Som en del av denne prosessen, ble lokalene pusset opp og det ble fløyet inn møbler, kunst og utstyr fra Norge - blant annet en vegg med norsk mose til bruk i et av møterommene.
Så, et knapt et år etter at den nye ambassaden ble operativ, bestemte regjeringen seg altså for å stenge den.
UD opplyser at innrednings- og byggekostnadene til den nye ambassaden kom på rundt 7,3 millioner kroner.
Fordi Norge hadde inngått en flerårig avtale med eier av lokalene må Norge i tillegg også betale rundt 70 000 dollar - 770 000 kroner med dagens kurs, i leie for de nye lokalene et år etter at ambassaden har forlatt lokalene. Deler av innredningen og møblene blir også igjen i lokalene.
- Skuffet og overrasket
- Det er veldig liten forståelse


































































































