AddToAny

Amerikansk faktasjekk: NTB tar feil om Trump

Amerikansk faktasjekk: NTB tar feil om Trump
I en hyper-polarisert debatt kan det se ut som om NTB gjør det for lett for seg i krangelen om hva Donald Trump har sagt eller ikke sagt om doble stemmer.
Kommentaren ble først publisert hos. Gjengitt med tillatelse.

Oppfordret president Donald Trump sine støttespillere om å «bryte loven og stemme dobbelt» i en tale til velgerne i North Carolina i forrige uke?

Ja, mente NTB i en overskrift som ble sendt ut til norske medier 3. september.

Ja, mente også TV 2s reporter Fredrik Græsvik på Twitter, i likhet med flere amerikanske medier.

Nei, mente kommentator George Gooding i Nettavisen to dager senere. Du kan lese hans argumenter.

Og nei, mente Fremskrittspartiets Jon Helgheim.

Og nei, mener Snopes.com, ett av USAs fremste nettsted for faktasjekk, noe tilsvarende som Faktisk.no her hjemme.

Men det skal jeg komme tilbake til.

For her hjemme gikk debatten om Trump og mulige dobbeltstemmer raskt rett i dass. For sluggeren Jon Helgheim var det nemlig ikke nok å påpeke det han mente var en feil fra en TV 2-reporters side. Han krevde like godt Fredrik Græsviks avgang, i form av en melding på Twitter:

Mer fra. Å teste systemet er hverken valgfusk eller straffbart. Hva skal til for at fjerner Fredrik Gresvik for å redde sin egen troverdighet?

- Jon Helgheim (@HelgheimJon)

«Hva skal til for at TV 2 Nyhetene fjerner Fredrik Gresvik for å redde sin egen troverdighet?» spurte han.

Og selv om Helgheim senere forsøkte å si at han ikke ønsket Græsvik sparket, mener jeg at meldingen ikke var til å misforstå. Det gjorde heller ikke TV 2s nyhetsredaktør Karianne Solbrække, som selvsagt rykket ut for å forsvare sin USA-korrespondent.

Græsvik, på sin side, ble så frustrert at han deaktiverte.

For å være veldig klar: At en stortingsrepresentant krever en journalist fjernet, er fullstendig uakseptabelt - selv om Helgheim i ettertid forsøkte å moderere seg.

Ikke bare ligger det langt utenfor Stortingets myndighetsområde å mene noe om hvilke journalister som skal gjøre hva i uavhengige medier. Det skaper også et uakseptabelt debattklima.

Det bærer også i Nettavisen tirsdag preg av.

Her svarer hun nokså lettvint på en grundig og neddempet kommentar av George Gooding, som i motsetning til Helgheim var konkret i sin kritikk av NTB - og som påviste flere problemer med NTBs påstand om at «Trump ba støttespillere bryte loven».

LES SVARET FRA NTB:

«Gooding mener dette er feilaktig, og spør hvilke kilder vi har for denne tittelen Kilden er Donald Trump selv», skriver Sørheim - og gjentar det som i beste fall er en tolkning av hva Donald Trump sa, uten å gå nærmere inn på Goodings argumenter.

Og det er her Sørheim gjør det for lett for seg.

For det er unektelig uheldig for NTB at ett av USAs mest tradisjonsrike nettsteder for faktasjekk, Snopes.com, faktisk ender opp med samme konklusjon som Gooding.

Og er tilsvarende uenig med Sørheims og NTBs tolkning. Er NTB ukjent med dette?

Snopes.com ble etablert av David Mikkelson for å sjekke såkalte urban myths allerede i 1994. Nettstedet har fått flere priser for arbeidet sitt, og er i dag ett av. I denne saken konkluderer de slik gjennomgang:

«Selv om Trumps råd rent funksjonelt ville resultere i at noen forsøkte å levere to stemmesedler, var det uttrykte målet å sikre at folks stemmesedler skulle bli talt, ikke å oppfordre til eller lokke fram (elicit) doble stemmer.»

Skjermdump fra Snopes.com

Skriver altså Snopes.com.

Hele gjennomgangen

Faktasjekk-nettstedet torpederer også det viktigste «sannhetsvitnet» til enkelte amerikanske medier - som også NTB og Sørheim lener seg på:

At en leder av valgstyret i North Carolina tolker Trump i verste mening, og mener at dette er oppfordring til lovbrudd, betyr ikke at denne tolkningen er rett.

Hva skal vi så lære av dette?

Jeg mener at NTB og andre norske medier bør ta kritikken mer alvorlig. I forsiktig form består den i at de - og vi - noen ganger tar amerikanske mediers tolkninger av Donald Trump for gitt - uten å sjekke tilstrekkelig selv hva han har sagt eller ment.

For NTB vil det være uheldig om norske redaktører føler at de må begynne å dobbeltsjekke sitt eget nyhetsbyrå. Ifølge Snopes.com kan det faktisk se ut som om vi burde gjort det denne gangen.

Donald Trump er ille nok som han er. Det er slett ikke nødvendig å sette egen troverdighet på spill ved å overdrive.

Image-text:

Hva sa egentlig president Donald Trump om dobbeltstemming i North Carolina i forrige uke? En velrenommert amerikansk nettsted for faktasjekk har konkludert.

Foto: Evan Vucci / AP / NTB scanpix

Les mer

Flere saker fra Journalisten

Spalten uttrykker skribentens egne synspunkter. «Gidske Olivia Anderson var ikke et ønsket barn.» Slik starter Alf Ole Ask og Elin Sørsdahls bok ...
Journalisten 28.09.2023
Amedia og Schibsted har signert en intensjonsavtale for å sikre videre distribusjon av papiraviser og pakker, seks dager i uken, i en så stor geografi ...
Journalisten 27.09.2023
Document brøt Vær varsom-plakatens punkt 4.3 om å vise respekt for menneskers egenart og etnisitet.
Journalisten 27.09.2023
Avisa Norge IDAG ble felt av Pressens Faglige Utvalg (PFU) da utvalget behandlet to klager mot samme artikkel i avisa under møtet onsdag 27. ...
Journalisten 27.09.2023
Avisa Nordland gikk fri i Pressens Faglige Utvalg (PFU) onsdag, etter å ha bli klaget inn av tre medlemmer av Rødt Bodø.
Journalisten 27.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt