AddToAny

Å overse en krenkelse

Å overse en krenkelse
Alt vi lærere sier, i barnehagen, klasserommet eller skolegården, er offentlige ytringer. Alt vi gjør er offentlig handlinger. Tar vi det tilstrekkelig på alvor? Lik Første steg på Facebook Det blir stadig flere barnehagelærere.
Så langt har det likevel ikke vært politisk vilje i Norge til å endre barnehagelærer-normen. Vi har levd med den samme andelen barnehagelærere per ansatt i over femti år, på tross av store endringer i sektoren for øvrig.

Optimisten i meg tenker at det ikke lenger er et spørsmål om vi vil få en ny barnehagelærernorm, men når. Med nye forskningsresultater fra GoBaN (Gode barnehager for barn i Norge, red.anm.) har vi nok et lodd på vår side av vektskåla, i debatten om hvorfor kunnskapen i barnehagen må styrkes.

Når ansatte i barnehagen omtales, vil det i fremtiden være begrepet barnehagelærere som brukes, og ikke voksne, ansatte eller personalet som i dag

Større krav

Et realistisk framtidsscenario er at barnehagelærerne vil utgjøre flertallet av de ansatte i norske barnehager. Det er rimelig å tro at dette i seg selv vil bidra til å heve kvaliteten på barnehagetilbudet. Imidlertid vil det sette enda større krav til oss som profesjon.

Når ansatte i barnehagen omtales, vil det i fremtiden være begrepet barnehagelærere som brukes, og ikke voksne, ansatte eller personalet som i dag. Et større ansvar vil med andre ord hvile på våre skuldre, og forventningene til vår profesjonalitet i arbeidet med barn vil trolig øke. I møte med disse nye forventningene, vil det være fornuftig at vi som profesjon løfter frem og styrker arbeidet vårt. En mulig vei å gå, for å styrke tilliten til profesjonen, er å jobbe kontinuerlig med profesjonsetikk.

Krenkelse i sandkassa

Selv har jeg jobbet i både gode og dårlige barnehager. I et par av dem var d

Les mer

Flere saker fra Utdanning

Våren er endelig kommet, og tusenvis av unge har søkt på videregående og høyere utdanning. Det har fått meg til å reflektere over karakterenes enorme innflytelse i skolesystemet.
Utdanning 29.05.2026
AFGHANISTAN: Etter at den islamistiske Taliban-bevegelsen på nytt tok makten i landet i 2021, har jenter i praksis måttet slutte skolen etter 6. klasse.
Utdanning 29.05.2026
Rødt presset kunnskapsministeren på hva hun vil gjøre for å bedre ytringsklimaet for lærere.
Utdanning 29.05.2026
Problemet er ikke at barn ikke kan matematikk, men at vi voksne ikke alltid ser den.
Utdanning 29.05.2026
Mange lærere føler de ikke kan uttale seg fritt. Resultatet blir et smalere ytringsrom, et stillere profesjonsfellesskap og færre lærerstemmer i den offentlige debatten.
Utdanning 29.05.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt