AddToAny

Å kvitte seg med «expats» er ikke løsningen på diskriminering i bistanden

Meninger: Å kvitte seg med «expats» er ikke løsningen på diskriminering i bistanden Det er mulig å jobbe for lokalt ledet utvikling, kvitte oss med diskriminering og samtidig beholde utenlandske utsendte «expats». Publisert onsdag 23.
august 2023 - 10:48 Oppdatert onsdag 23. august 2023 - 11:03 Del på e-post

Dette er et debattinnlegg. Meninger i teksten er skribentens egne.

Tidligere ansatt i bistandsbransjen

Det er ikke vanskelig å være enig i at det er diskriminering i bistanden når en vestlig konsulent tjener seks ganger så mye på et noen uker langt oppdrag som en lokalt ansatt gjør på ett år.

Expats, som er sendt ut fra et land til et annet, har også større muligheter enn lokale til å bygge seg opp en internasjonal karriere. Lokalt ansatte kan ha lang erfaring fra internasjonale organisasjoner og likevel bli forbigått av vestlige expat-søkere til enkelte stillinger.

Noen vil derfor argumentere for at det er på tide å kvitte seg med expats.

Diskriminering er uakseptabelt, og et maktskifte er nødvendig. Men veien dit krever økt integrering av mangfoldig kunnskap og en utvidet felles forståelse. Og å ikke ha expats er ikke nødvendigvis et steg mot lokalisering og en sunnere maktbalanse.

Expats og repats (som flytter tilbake til et land de har bodd i tidligere) kan faktisk fungere som brobyggere og pådrivere for både et maktskifte og innovasjon.

Fordelene med expats og repats

Ansatte med dype krysskulturelle erfaringer kan øke innovasjonsgraden i et helt team. Å ha bodd i utlandet kan gjøre oss mer nyskapende, mens det å ha vært på reise, ikke har samme effekt.

Ansatte som har bodd i et annet land over tid, og har tilpasset seg lokal kultur, fungerer ofte som brobyggere. De kan veksle mellom flere tenkemåter og har gjerne et bredt repertoar av handlingsmønstre. Å ha bodd i utlandet over tid gjør at en lettere stiller spørsmål ved tatt-for-gittheter og blindsoner.

Den ø

Les mer

Flere saker fra Panorama Nyheter

Forhandlingene om en forpliktende pandemi-traktat er krevende og preget av mistillit, ifølge helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol (Ap).
Panorama Nyheter 28.09.2023
Norges statsminister er ikke i tvil, etter besøk i Ukraina og en rekke møter med ukrainske ledere: Bistanden Ukraina aller helst vil ha, er militær, utviklet på Kongsberg og heter Nasams.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Militærjuntaen som kuppet makten i Burkina Faso i fjor høst, sier at landets sikkerhetsstyrker avverget et nytt kupp onsdag.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Mer enn 10.000 mennesker har rømt boligene sine i deler av Haitis Centre-provins etter flere angrep fra væpnede gjenger, ifølge landets migrasjonsmyndigheter.
Panorama Nyheter 28.09.2023
Ukraina ber flere land gjøre som Norge og forplikte seg til langsiktige støttepakker. EU og FN mener også det er behov for det - i tillegg til umiddelbar hjelp.
Panorama Nyheter 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt