Melkebonden Svend Arild Uvaag er ny leder i Østfold Bondelag. Han driver en melkegård med 470 tonn kvote i Eidsberg.
- Jeg har alltid hatt en kraft i meg til å skape, slik det er med de fleste bønder. Jeg gikk på Tomb, og var ferdig i 1981. Det var ikke tid for å overta her, så jeg søkte en forpaktning på Arneberg i Solør. Det var en flott gård med et brukbart fjøs, og jeg bygget opp en melkeproduksjon. Dette var det siste året du kunne starte før kvoteordningen kom, så jeg kjøpte inn og hadde 50 kuer allerede første år.
Vil utnytte arealeneKongstanken i norsk landbruk har i flere tiår vært at kornbonden i hovedsak skal leve av kornet, og i betydelig grad overlate drøvtyggerne til grasområdene.
- Vi er inne i 2. - 3. generasjon etter kanaliseringspolitikken, og mange bønder er aktive og vil produsere noe. De ser seg om etter alternativer til kornet. Når det gjelder melk løser vi det med kvotesystemet, men det som må ligge i bånd er en god kornøkonomi. Det er helt essensielt om vi ikke skal få en betydelig forflytning.
I skrivende stund er det ikke klart hvordan det går i jordbruksoppgjøret, men både i tilbud og krav er


































































































