AddToAny

Plantekultur sjefen

Årets knapphet på såkorn bør være en vekker. Ragnar Dæhli etterlyser ei løsning for beredskapslager og advarer mot å glemme hvor sårbar matproduksjonen kan være.
Dæhli vokste selv opp på et allsidig gårdsbruk på Nes på Hedmarken, med produksjon av korn, bær, grønnsaker, slaktegris, høns, pelsdyr og skog. Selv om interessen for landbruket tidlig var på plass, var han nummer tre i søskenflokken, og det var derfor aldri et tema å skulle ta over. I stedet valgte han å jobbe i landbruket som fagmann og rådgiver.
- Jeg gikk jord- og plantefag på NMBU, før jeg startet arbeidslivet som rådgiver i NLR, forteller Dæhli.
Han mener uansett at han har hatt stor nytte av oppveksten på gård.
- Det å vokse opp med ulike plantekulturer og forskjellige slags dyr, har lært meg nytten av å være litt oppfinnsom og vurdere hvilke muligheter som finnes på en gård. Det har jeg opplevd som verdifulle erfaringer også i yrkeslivet, sier han.

ET YRKESLIV MED KORN
Dæhli jobbet mange år som rådgiver i NLR, med både konvensjonelt og økologisk grovfôr, korn og potet. Etter tolv år i yrket begynte han imidlertid å føle på at han ikke lenger hadde så mye mer å gi.
- Jeg kjente at jeg hadde gått i de samme spora mange ganger, og ikke lenger hadde en nødvendig utvikling i jobben. Derfor søkte jeg meg videre til noe mer kommersielt, forteller han.
Dæhli fikk jobb som daglig leder på Østre Romerike Kornsilo, i en stilling som var ganske annerledes enn den han hadde hatt i NLR.
- Det var veldig nyttig lærdom, og vi var gjennom flere utfordrende, men spennende perioder, sier han.
Etter hvert begynte flere av de mindre møllene å fusjonere sammen med større selskaper, og i 2004 ble Østre Romerike Kornsilo kjøpt opp av Felleskjøpet Agri. Jobben som daglig leder på mølla forsvant naturlig nok sammen med oppkjøpet, men de ansatte fikk tilbud om videre arbeid i Felleskjøpet. Nå har han jobbet i samvirket i drøyt 20 år, og siden han begynte, har han hatt flere ulike roller.
- I dag jobber jeg
Gå til mediet

Flere saker fra Norsk Landbruk

Kombinasjonen lave avregningspriser på gris og det danskene kaller «svinevalget», årets valgkamp der politikerne overbød hverandre om å være strenge
Norsk Landbruk 10.09.2026
Det kinesiske selskapet Muyan Foods har spesialisert seg på å bygge høyhus for svineproduksjon og tar nå bedriftsideen til nabolandet Vietnam.
Norsk Landbruk 10.09.2026
ÅRETS LÆRLING Etter en landsomfattende utvelgelse blant lærlinger som er midtveis i det toårige lærlingeløpet i landbruksmekanikerfaget, ble seks
Norsk Landbruk 10.09.2026
LEVEGG: Vindbremsing er brukt i generasjoner for å øke avlinger.
Norsk Landbruk 10.09.2026
Pöttinger lanserer nå sin oppdaterte slepeslåmaskin Novacat T med flere viktige nyheter.
Norsk Landbruk 10.09.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt