AddToAny

Bedrifter slår alarm om mangel på fagfolk

Norge skal elektrifiseres, men det er ikke nok folk som kan gjøre jobben, ifølge Nelfo. - Det kommer til å bli verre, sier Are Solli i EL og IT Forbundet.
Nelfo-direktør Ove Guttormsen gikk nylig ut i en pressemelding og advarte om at grønn kompetanse kan bli mangelvare de neste årene.
NHOs kompetansebarometer for 2021 viser at om lag halvparten av medlemsbedriftene har tapt kunder fordi de ikke har nok arbeidskraft.
- Det er lite nytt i det Nelfo slår alarm om nå, sier forbundssekretær Are Solli i EL og IT Forbundet til Nettverk. Solli jobber med fag- og yrkesopplæring i forbundet. Han er enig med Nelfo, dette er den største utfordringen norsk arbeidsliv står overfor.
- Men det kommer til å bli verre. Det årlige kompetansebarometeret har i flere år vist at bedriftene har behov for flere fagarbeidere. Partene i arbeidslivet og skiftende kunnskapsministre har også påpekt det samme i flere år, at vi har behov for inntil 100.000 flere fagarbeidere, sier Solli.

MANGLER FAGFOLK. I fjor oppga to av tre bedrifter å ha et udekket kompetansebehov. Dette er den høyeste andelen i barometerets historie. NHOs kompetansebarometer er gjennomført årlig siden 2014. Det er NIFU (Nordisk institutt for studier av innovasjon, forskn
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra Nettverk

Posten har gjennom sine 379 år stadig tilpasset seg samfunnets behov og den teknologiske utviklingen.
Nettverk 23.06.2026
Under Industri-uka i Grenland i starten av juni holdt jeg innlegg om det som kanskje er den viktigste saken for norsk industri akkurat nå: Kraft.
Nettverk 23.06.2026
SPØRSMÅL: Jeg hadde røykutvikling på kjøkkenet, og selv om det ikke var flammer, ble både vegger og skap misfarget av sot og røyk.
Nettverk 23.06.2026
På den ene energi-avtalen må Riksmekleren på banen. På de andre ble det enighet.
Nettverk 23.06.2026
For tre år siden mistet Victor Setsaas Skage høyre bein, en arm og en nyre etter en motorsykkelulykke. Han var 17 år, gikk andre år på elektro og hadde læreplass i lomma før ulykken i april 2023.
Nettverk 23.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt