Da Optum-serien ble lansert i fjor høst, skrev vi at nyheten «Optum»-aliserte sortimentet hos Case IH. De to modellene, med henholdsvis 288 og 313 hestekrefter i makseffekt, plasserer seg nemlig mellom de trofaste Puma- og Magnum-seriene, og henter på mange måter det beste fra begge to.
Smidig tross størrelsenDemo-traktoren vi fikk låne av A-K maskiner, var velutstyrt, med 2,15 meter høye bakhjul, fronttrepunkt, førersete med både varme og ventilasjon, hydraulikkpumpe med 223 l/min-kapasitet og ikke minst trinnløs transmisjon - for å nevne noe.
Det er kanskje underlig å lese at en 300-hesters traktor er kompakt, men sammenlignet med de minste storebrødrene i Magnum-serien, er akselavstanden 11 centimeter kortere, og vi opplevde traktoren som overraskende smidig, tatt i betraktning dens størrelse. Et godt bidrag på veien i den sammenheng er at framhjulene kan svinges over inntil 55 grader.
Ingen resirkulering av eksosMotoren er den samme som i Puma, en 6,7 liters FPT-motor som overholder Stage IV ved bruk av det produsenten har kalt Hi-eSCR. Her renses eksosen uten bruk av eksosresirkulering eller partikkelfiltre, kun ved bruk av ulike katalysatorer. Resultatet er at AdBlue-forbruket er noe høyere enn hos konkurrentene, som kombinerer flere renseteknikker, i snitt sju prosent av drivstofforbruket, ifølge DLGs omfattende Powermix-test. I denne testen kommer det også fram at dieselforbruket er 249 g/kWh. Til sammenligning er det ett gram mer en


































































































