AddToAny

Ut av loopen

Vi møter Jos Boys, selverklært design- og arkitekturaktivist, i noe av det nyeste som finnes av arkitektur i Norge.
Over en espresso ved vinduet i kafeen i Munchmuseet er den britiske arkitekten på Norgesbesøk, klar for å snakke om hvorfor arkitektbransjen og selv det aller nyeste av nybygg, sliter med å være nok inkluderende.

Briten fra Sør-London har dagen før gjestet Rom for kunst og arkitektur, i samtale med den norske arkitekturhistorikeren og filmskaperen Anna Ulrikke Andersen.

En upopulær tilpasning

I 2006 startet Boys, som i dag underviser ved The Bartlett, University College London, prosjektet The DisOrdinary Architecture Project. Det hele begynte med et møte med Zoe Partington, en britisk kunstner som lever med funksjonsnedsettelse, på en konferanse om inkluderende arkitektur i London. De var begge enige om at de kjedet seg.

- Diskusjonen var lik som da jeg studerte på 1970-tallet. Lovverk er selvsagt blitt bedre siden den gangen, men debatten og tenkningen står på samme sted. Slik er det fremdeles.

For å forklare hva som kjedet dem trekker Boys linjene til den tidlige kampen for rettighetene til funksjonsnedsatte. Denne vokste ut av de store frigjøringskampene på 1960- og 70-tallet.

- Det ble den gangen slått hull på skammen, samtidig ble barrierene funksjonshemmete møtte i de bygde omgivelser påpekt og endret. Dette ble oversatt til et lovverk, som stilte upopulære tekniske krav, som egentlig hadde begrensete resultater for mange funksjonshemmede. Spesielt for arkitekter ble ting som rullestolheis og toalett tilpasset rullestol mer til irritasjon og noe ferdigfabrikkert man bare puttet inn i tegningen til slutt. Det er tankene fra dette som lever videre i dag, og som fremdeles kjeder oss, forklarer Boys.

En negativ loop

Hun mener vi er kommet inn i en negativ loop, hvor innsatsen man gjør for å tilgjengeliggjør

Les mer

Flere saker fra Arkitektnytt

Torsdag 9. mars vil takbaren på Folketeaterbygningen på Youngstorget i Oslo fylles for å markere en milepæl for norske arkitekturblader. Da feires sammenslåingen av Arkitektur-N og Arkitektnytt til papirmagasinet og nettstedet Arkitektur.
Arkitektnytt 02.03.2023
The Plus, Hasle Tre og Sophie Radich skole nominert til Årets Trebyggeri 2022.
Arkitektnytt 02.03.2023
Ja, jeg er «modernist» - hvis det er den rette betegnelsen for en som lar seg begeistre av god moderne design og arkitektur, skriver arkitekt Kim Skaara.
Arkitektnytt 01.03.2023
Innen 31. mars kan man nominere prosjekter til OAFs arkitekturpris 2023.
Arkitektnytt 01.03.2023
Skal Norske interiørarkitekters og møbeldesigneres landsforening (NIL) favne flere, må styret arbeide med å utvikle en organisasjonskultur som appellerer mer til unge medlemmer.
Arkitektnytt 28.02.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt