AddToAny

Venter på arkitekturministeren

Fiskerne har det, bøndene også. Det samme har oljebransjen. Men hva med et kongelig norsk arkitekturdepartement? Drømmen om en egen minister for arkitektur og annet byggeri finnes, men da en ny regjering sto klar i finstasen på Slottsplassen 14.
oktober, var det ingen statsråd med tittel som indikerte at byggebransjen var hennes ansvar.

I bransjens eget forslag til en felles arkitekturpolitisk plattform, lansert i 2020, er ett av hovedmålene en egen stortingskomité for «våre bygde omgivelser». I forlengelsen av dette målet lever også drømmen om en egen arkitekturminister, forteller Egil Skavang, administrerende direktør i Arkitektbedriftene. Han uttalte til Arkitektnytt, etter lanseringen av Støre-regjeringens plattform, at man burde skjele til Danmark, hvor de har en egen kommunal- og boligminister. «Noe tilsvarende bør være ambisjonen også i Norge», sa han.

Kommunal- og bygningsminister

For Skavang er tanken om et eget departement for byggenæringen en naturlig forlengelse av at næringen er Fastlands-Norges største. I tillegg har den ansvar for det grønne skiftet i hele landet.

- Næringen er ansvarlig for bygninger, infrastruktur og alle naturinngrep, og er et verktøy for å styre samfunnsutviklingen. Arkitekter, rådgivere og entreprenører kan utvikle fremtidens beste løsninger, men skal det skje raskt og gjennomgripende, må det skje gjennom koordinert forsknings- og utviklingsarbeid. Dette skjer best med øremerkede midler gjennom Forskningsrådet. Dette forutsetter en bestilling fra et departement, sier Skavang.

Han peker på at andre store næringer, som energi, landbruk og fiskeri, for lengst har dette - og at Forskningsrådet står klar for et tilsvarende samarbeid med byggenæringen. Hva et nytt departement burde hete, er han riktignok ikke så sikker på, det er også et spørsmål om samferdsel- og infrastrukturbiten av byggenæringen bør være med eller ikke.

- Jeg tror det kan være et vanskelig ekteskap, men byggenæringen inneholder alt dette. Arkitektur har tidligere ligget til «Kultur», mens produksjon og teknikk har ligget til KMD. Dette er ikke et godt skille, slik jeg ser det. I dagens situasjon er KMD det mest naturlige sted for byggenæringen, og skulle man gjort noe med navnet, mener jeg at Kommunal- og bygningsdepartementet er vesentlig bedre enn dagens navn.

Arbeidet med arkitekturplattformen i 2020 hadde også dette på bordet, forteller han.

- Der landet vi på å konsentrere oss om stortingskomité. Det er greit, men mitt poeng knytter seg til bransjens behov for forsknings- og utviklingsmidler og det styres fra regjeringen ikke Stortinget. Derfor trenger vi en regjeringsforankring.

Mot kapitalmakten

Skavang og Arkitektbedriftene er heller ikke alene. I en petitartikkel i Klassekampen etter regjeringsskiftet lanserte også Jan Carlsen, arkitekt, skribent og tidligere Arkitektnytt-redaktør, ideen om et eget Arkitekturdepartement: «La oss fabulere litt her, i dette lovende regjeringsskiftets tid, ved ideen om opprettelsen av et arkitekturdepartement med en dertil egnet

Les mer

Flere saker fra Arkitektnytt

Torsdag 9. mars vil takbaren på Folketeaterbygningen på Youngstorget i Oslo fylles for å markere en milepæl for norske arkitekturblader. Da feires sammenslåingen av Arkitektur-N og Arkitektnytt til papirmagasinet og nettstedet Arkitektur.
Arkitektnytt 02.03.2023
The Plus, Hasle Tre og Sophie Radich skole nominert til Årets Trebyggeri 2022.
Arkitektnytt 02.03.2023
Ja, jeg er «modernist» - hvis det er den rette betegnelsen for en som lar seg begeistre av god moderne design og arkitektur, skriver arkitekt Kim Skaara.
Arkitektnytt 01.03.2023
Innen 31. mars kan man nominere prosjekter til OAFs arkitekturpris 2023.
Arkitektnytt 01.03.2023
Skal Norske interiørarkitekters og møbeldesigneres landsforening (NIL) favne flere, må styret arbeide med å utvikle en organisasjonskultur som appellerer mer til unge medlemmer.
Arkitektnytt 28.02.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt