AddToAny

Vil framsnakke yrkesfag

Torill Møller-Holst (21) ville ha en jobb som hun slapp å ta med seg hjem etter arbeidstid. Som nyutdannet elektriker har hun i tillegg både en trygg arbeidsplass, null studielån og alle muligheter ligger åpne for framtida.
Nylig fikk Torill storfint besøk på arbeidsplassen sin på St. Olavs hospital i Trondheim. Kunnskapsminister Tonje Brenna (Ap) kom innom for å snakke med henne, både om yrkesfag og det å være jente i et ellers mannsdominert yrke.
Torill har siden november jobbet med rehabilitering av Bevegelsessenteret på bygget, sammen med 16 mannlige arbeidskolleger fra Vintervoll AS. De har trukket kabler til helseplattformen og storkabler til heis og CT-maskin. Det er en spesiell og utfordrende jobb.
Torill er inne i sitt fjerde år i bedriften og stortrives med arbeidet sitt. Nå oppfordrer hun andre unge om å velge yrkesfag.
- Jeg hadde ganske gode karakter på skolen og da var det en del som kanskje trodde det ikke passet sammen, det å ta yrkesfag og samtidig være skoleflink, forteller hun.
- Jeg syntes jo det var motsatt. Det er mye på elektro som kan være ganske vanskelig. Og det er masse matematikk og sånt som er interessant.
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra Nettverk

Posten har gjennom sine 379 år stadig tilpasset seg samfunnets behov og den teknologiske utviklingen.
Nettverk 23.06.2026
Under Industri-uka i Grenland i starten av juni holdt jeg innlegg om det som kanskje er den viktigste saken for norsk industri akkurat nå: Kraft.
Nettverk 23.06.2026
SPØRSMÅL: Jeg hadde røykutvikling på kjøkkenet, og selv om det ikke var flammer, ble både vegger og skap misfarget av sot og røyk.
Nettverk 23.06.2026
På den ene energi-avtalen må Riksmekleren på banen. På de andre ble det enighet.
Nettverk 23.06.2026
For tre år siden mistet Victor Setsaas Skage høyre bein, en arm og en nyre etter en motorsykkelulykke. Han var 17 år, gikk andre år på elektro og hadde læreplass i lomma før ulykken i april 2023.
Nettverk 23.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt