Bondebladet
06.04.2017
Landbruksskolen på Blæstad i Hedmark har siden 2010 doblet antall søkere og elever. Allikevel kan skolen, med en historikk tilbake til 1923, bli flyttet. Tidligere student Truls Olve Terjesønn Hansen
Høgskolen i Innlandet utreder for tiden «hvordan sikre et robust landbruksfaglig miljø på lang sikt».
Utredningen avsluttes 1. mai i år, og det store spørsmålet er hva som skal skje med landbruksutdanningen på Blæstad like utenfor Hamar. Utdanningen er underlagt høgskolen, som igjen er en sammenslåing av Høgskolen i Hedmark og Høgskolen i Lillehammer fra 1. januar 2017.
Frykter nedleggelseEtt av alternativene er å samlokalisere Blæstad med landbruksutdanningen på Evenstad - den minste avdelingen ved Høgskolen i Innlandet.
Et annet alternativ er å fortsette aktiviteten som i dag, med to institutter hvor jordbruksaktiviteten ligger på Blæstad. «Andre


































































































