AddToAny

-Takk fra bunnen av mitt hjerte

-Takk fra bunnen av mitt hjerte
Her er Ramunas Gudas (26) på vei inn til legeundersøkelse på Sunnaas sykehus, over fire år etter at han ble alvorlig skadet i en heisulykke i Bærum.
Det er grå mandag morgen tidlig i september. Ramunas Gudas ser tankefull og betenkt ut der han sitter på Nesoddbåten på vei ut til legeundersøkelsen.
Han er kommet ens ærend fra Litauen - hans andre besøk tilbake i Norge etter ulykken i 2013 - for å møte lege, advokater og støttespillere.
Det er gått over fire år siden den tragiske ulykken i Kirkeveien på Haslum. Den som snudde opp ned på en ung litauisk arbeiders liv. Han dro til Norge for å tjene penger for å hjelpe familien økonomisk, hadde en drøm om å utdanne seg til bilmekaniker.
Drømmen ble knust i heisen på en jobb der han fikk 19 kroner timen.
Istedet ble det et lengre sykehusopphold og varige skader og smerter som har gjort ham ute av stand til å jobbe mer enn bare noen få dager i måneden. Han har ikke penger til utdanning og det lille han har i lønn og trygdeytelser i Litauen er såvidt nok til å dekke husleie for seg og familien.
SMIL PÅ LUR. Idet han går ut av drosjen på Sunnaas har han likevel et lite smil på lur og smilet blir bredere når han får hilse på legen, Johan Stanghelle.
Rune Larsen, fra Heismontørenes Fagforening (HMF), trofast støttespiller gjennom fire år, er med på Nesodd-turen, sammen med advokaten, Zita Kazazklausikiené.
Med er også Tomas Maciukas, en snekker som snakker både norsk og litauisk og som for anledningen er tolk, frikjøpt fra sitt vanlige arbeid av HMF. Tolken de vanligvis bruker, Jeanne Furunes, var forhindret fra å bli me
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra Nettverk

Den to år lange Tesla-streiken i Sverige der arbeidere ved svenske Tesla-verksteder streiker for tariffavtale, får nå ringvirkninger også for en norsk
Nettverk 29.10.2025
Danske elektrikere kan velge om de vil ha fri - eller få utbetalt mer i lønn. Det inspirerer norske fagforeninger.
Nettverk 29.10.2025
SPØRSMÅL: Dekker reiseforsikringen også utgifter til egenandeler på legevakt, sykehus, fastlege osv. ved skade på reise i Norge?
Nettverk 29.10.2025
Høye CO2-avgifter tar kvelertak på forbrenningsanlegg som leverer energi til industribedrifter. Hos Saren Energy i Sarpsborg er de bekymret for framtida.
Nettverk 29.10.2025
Norge trenger mer elektrisk kraft, men det er krevende å få politisk flertall for dette.
Nettverk 29.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt