AddToAny

Ta et tak for det idiomatiske språket

Ta et tak for det idiomatiske språket
Tiden er moden for at utdanningsmyndigheter på ulike nivå og språkpåvirkere gjør sitt til å bevare norsk som et levende og rikt kulturspråk.
Mange språklærde i landet roper nå et varsku. Det idiomatiske språkområdet er kommet helt i bakleksa, og man spør seg om store deler er i ferd med å dø helt ut.

Fraseologien, et språks særegne uttrykk, faste formuleringer og ordkombinasjoner, uttrykk med fast språkdrakt fra stort til smått, blir ikke viet tilstrekkelig oppmerksomhet fra dem som er satt til å styre språkutviklingen. Dette gir seg selvfølgelig utslag i en nesten helt fraværende opplæring i skoleverket. Dette til tross for at språksegmentet utgjør et viktig fundament i språket og dermed i landets kultur.

I norsk språkvitenskap bruker man oftest begrepet idiomatiske uttrykk om dette språkområdet, særegne uttrykk, kortere enn hele setninger og lengre enn enkeltord, der betydningen ikke fremgår av ordene i uttrykket. Den skal lete godt som finner noe konkret om slik opplæring i programmene for ungdomsskolen og den videregående skole. Dessuten råder jo den totale valgfrihet.

Språkopplæringen for innvandrere er tatt hånd om av Utdanningsdirektoratet, som har et godt veiledende program for elever i videregående skole med kort botid i Norge. Men som i andre progr
Gå til mediet

Flere saker fra Utdanning

Våren er endelig kommet, og tusenvis av unge har søkt på videregående og høyere utdanning. Det har fått meg til å reflektere over karakterenes enorme innflytelse i skolesystemet.
Utdanning 29.05.2026
AFGHANISTAN: Etter at den islamistiske Taliban-bevegelsen på nytt tok makten i landet i 2021, har jenter i praksis måttet slutte skolen etter 6. klasse.
Utdanning 29.05.2026
Rødt presset kunnskapsministeren på hva hun vil gjøre for å bedre ytringsklimaet for lærere.
Utdanning 29.05.2026
Problemet er ikke at barn ikke kan matematikk, men at vi voksne ikke alltid ser den.
Utdanning 29.05.2026
Mange lærere føler de ikke kan uttale seg fritt. Resultatet blir et smalere ytringsrom, et stillere profesjonsfellesskap og færre lærerstemmer i den offentlige debatten.
Utdanning 29.05.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt