AddToAny

Suksesshistorien om norsk soyaimport

Suksesshistorien om norsk soyaimport
Vi leier 56 prosent mindre soyaareal i utlandet nå, enn for 50 år siden.
Øystein Heggdal oystein@norsklandbruk.no

Felles for NRK Brennpunkt-dokumentaren Fremtidsbonden, rapporten Soyalandet til SPIRE, Godt Brasiliansk til Fremtiden i våre hender og artikkelen Båten som redder oss i Aftenposten er kritikken mot det moderne norske landbruket og vår avhengighet og import av soya til kraftfôr.

For siden 60-tallet har norsk kjøttproduksjon økt med hele 165 prosent, og historien vi blir fortalt er omtrent som følger; stadig mer av det økende forbruket kommer fra kylling, gris eller robot-kyr som ikke nyttiggjør seg norsk gras, og i stedet mesker seg på brasiliansk soya og importert kraftfôr.

Det kritikerne imidlertid ikke er i stand til å forstå er hvordan norsk import av soya og proteinråvarer egentlig er et bilde på hvor ufattelig flinke vi har vært til å innrette oss til å produsere mat i dette landet. Men for å skjønne det må vi grave litt i historien.

Norsk proteinimport

At Norge er et dårlig land å dyrke proteinråvarer er ikke noe nytt. Vi har faktisk vært avhengige av import siden før forrige århundreskifte og i følge denne flotte SSB-publikasjonen som heter Produksjonsutviklinga i landbruket fra 1925 til 1972 kan vi på side 32 lese at fra 1965 til 1969 lå den årlige importen på 264 000 tonn. Raps og soya har tydeligvis vært de mest populære vekstene å importere, og i denne boka fra

Les mer

Flere saker fra Norsk Landbruk

Dette er tida på året for innstilling av plog og som dette bildet viser er den viktigste grunninnstillingen å kjøpe Kverneland i stedet for Överum. Foto: Alexander von Bothmer
Norsk Landbruk 09.10.2025
Med 30 ammekuer og 450 dekar å drive trengte Tor Glørstad i Malvik en ny traktor med nok krefter. Men han nektet å betale for fancy funksjoner han aldri ville bruke. Resultatet ble en skreddersydd John Deere.
Norsk Landbruk 09.10.2025
Alt er større i Sverige. Jordene, veiene, avlingene, traktorene og ikke minst køene til kornmottaket som forsvinner over horisonten. Foto: Robert Paulsson
Norsk Landbruk 09.10.2025
Norsk Landbruk 09.10.2025
Folk elsker synet av kornblomst og stolt kavaler. Disse blomstene er også veldig attraktive for bier og svirrefluer.
Norsk Landbruk 09.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt