AddToAny

Sank fra skogen

Sank fra skogen
Som skogeier har du tilgang på mange spiselige vekster du sannsynligvis ikke bruker. Anne Mæhlum og Nina Dreyer har laget et oppslagsverk for deg som ønsker å utnytte skogens ressurser til fulle.
Det er veldig mye som kan spises av vekstene i norsk skog. Kunnskapen på området har vært i ferd med å forsvinne, men de siste årene har det igjen blitt en interesse for å bruke naturen rett ved oss. Boken Fra naturens spiskammer ble en av bestselgerne i fjor, noe som overrasket duoen Mæhlum og Dreyer, som tenkte at de hadde laget en bok mest for de spesielt interesserte.
- Det viste seg at timingen vår var veldig riktig. Det er stadig mer fokus på sanking av bær, sopp og ville vekster, sier Anne Mæhlum, forfatter av boken.

IDEEN TIL BOKEN kom etter at Mæhlum og Dreyer hadde laget en artikkel om strutsevinge og bruken av denne.
- Etter at artikkelen var ferdig tenkte jeg at jeg sitter på nok kunnskap til å lage en hel bok, og vi bestemte oss for å gjøre nettopp det, sier Anne som forteller at hun vokste opp i en mataukfamilie.
- Fisking, bærplukking og sopp var en naturlig del av alle turer vi var på. Det var mamma som fortalte meg om bruken av ulike vekster, forteller Anne.
Hun syntes det var så interessant å lære mer om utnyttelsen av planter at hun fortsatte å lese på egenhånd og lagde sitt eget herbarium som ung.
- Jeg var på jakt etter en sankekalender, uten hell, og bestemte meg derfor for at dette også skulle inkluderes i boken.

BOKEN FUNGERER både som et oppslagsverk, med botaniske plansjer som forteller om de
Gå til mediet

Flere saker fra SKOG

– Jeg er streng på at alle som skal inn her, må ta av seg på beina, sier 18 år gamle Sigrid Enderud Bjertnæs.
SKOG 19.08.2026
Anne Sverdrup-Thygeson er trolig landets mest profilerte formidler av skogens økologi, altså hvordan skogens alle organismer samhandler med hverandre og miljøet sitt.
SKOG 19.08.2026
SKOG 19.08.2026
Rune Eika har jobbet på skogplanteskolen på Gvarv i en mannsalder. Han tok AFP og gledet seg til å stelle den 400 dekar store familieskogen i sitt eget tempo. Du kjenner deg kanskje igjen?
SKOG 19.08.2026
alene på 172 hemmelige plasser i skogen
SKOG 19.08.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt