AddToAny

Renholderne stevner ISS for Arbeidsretten

Renholderne stevner ISS for Arbeidsretten
58 renholdere som ble overført fra Forsvarsbygg til ISS saksøker sin nye arbeidsgiver for å beholde sine gamle rettigheter, som særaldersgrense, AFP, stillingsvern og smusstillegg.
For en del av renholderne handler saken om opptil 1,3 millioner kroner i pensjon som de taper på å arbeide sine siste år i ISS i stedet for i Forsvarsbygg. For enda flere om muligheten til å kunne gå av med førtidspensjon ved 62 år.



På anbud. 25. april i år ble cirka 210 ansatte overført fra Forsvarsbygg til ISS etter reglene om virksomhetsoverdragelse. Det skjedde etter en politisk beslutning i regjeringen om å sette renholdet av Forsvarets bygg ut på anbud, et anbud som ble tildelt ISS. Siden har det oppstått tvist om hvilke lønns- og arbeidsvilkår ISS er forpliktet til å opprettholde overfor renholderne etter arbeidsmiljølovens (AML) paragraf 16-2.

Saksøkerne mener at de i henhold til AML har rett til å ta med seg lønns- og arbeidsvilkårene fra Forsvarsbygg over til ISS. LOs juridiske avdeling, som representerer saksøkerne, prosederer på at rettigheter som følger av lov og/eller som har blitt individuelle rettigheter ikke avsluttes når tariffavtalen utløper, og hevder at det er tilfellet i denne saken.


Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra NTL-magasinet

– Vi ønsket å føle oss mer sett, sier NTLs nye medlemmer ved Museumssenteret i Hordaland. Nylig fikk ti ansatte ny tariffavtale i rekordfart.
NTL-magasinet 16.06.2026
Bygget til 536,5 millioner kroner har fått navn og form etter den innerste delen av reinsdyrhornet og er tegnet av Snøhetta og 70°N arkitektur sammen med kunstner Joar Nango.
NTL-magasinet 16.06.2026
– Jeg håper og tror at ikke noen får null mens andre får flere tusen kroner.
NTL-magasinet 16.06.2026
Linda Krause fra NTL Politiet har tatt over vervet som LO-leder i Stavanger. – Jeg gleder meg til å ta fatt på vervet. Det føles som et stort ansvar, sier Linda Krause.
NTL-magasinet 16.06.2026
Akan vil på banen før avhengighet går ut over jobb, helse og livskvalitet.
NTL-magasinet 16.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt