AddToAny

Renholderen som ble et forbilde for hele fagbevegelsen

Erna Hagensen reagerte så kraftig på urettferdighet at hun trosset sjenansen og kjempet seg til topps i Arbeidsmandsforbundet.
17. mai gikk Erna Hagensen bort, 66 år gammel. Hun døde av kreft etter lang tids sykdom. Hun etterlater seg ektemannen Rolf Hagensen, sønnene Frode og Kenneth og barnebarn. Hun etterlater seg også et forbund i sorg.
Hagensen jobbet hele 25 år i Norsk Arbeidsmandsforbunds ledelse, de 16 siste av dem som leder. Hun var det mannsdominerte forbundets første kvinne på toppen, og har fortalt at hun gikk løs på oppgaven med nervøsitet og ærefrykt.
Det syntes ikke på arbeidet hun gjorde. «Utålmodig, med en evne til å ta kjappe avgjørelser» er en beskrivelse som er brukt om den tidligere forbundslederen. «Ikke redd for å gjøre endringer» er en annen, «et oppkomme av ideer» og «likte litt action» er også blitt sagt.
Enkelte kollegaer har medgitt av de kunne bli lettere nervøse av å ha en slik tikkende idébombe som leder. For Erna Hagensen stilte krav til medarbeiderne sine, og fikk dem til å gjøre ting de ikke trodde de kunne.
Kanskje var det slik med henne selv også. At hun stadig ble overrasket over hva hun fikk til.

Arbeidsjern
Det var nemlig ikke gitt at den unge Erna Karoline, den gangen Halvorsen, skulle bli en fagforeningsleder med makt. Hun ble født i 1957 og vokste opp på Fjellhamar i Lørenskog. Faren Henry jobbet på Fjellhamar Bruk, mens moren Ragnhild Josefine var bestyrerinne på revyteatret Chat Noir og ansvarlig for Rosekjelleren, drevet av revyscenens primus motor Einar Rose. Etter hvert gikk hun over til renhold, og Erna var ofte med moren på vaskejobb.
Faren døde nemlig fra familien da Erna var ni år. Hun hadde to brødre, men de var såpass mye eldre enn henne at det stort sett var mor og datter der hjemme.
Moren Ragnhild Josefine hadde vokst opp med å jobbe på gård på hjemstedet Solør, og pleide å si: «Late folk er det verste jeg vet!». Da Erna var ti år, begynte hun å hjelpe moren med å vaske. Som 13-åring fikk hun sin første rengjøringsjobb ved siden av skolen - hun skuret trapper i ei høyblokk i Lørenskog. Etter ungdomsskolen fortsatte hun som renholder.
Samtidig jobbet hun som bartender på den ærverdige Ekebergrestauranten, den som troner i den østlige fjellsida over Oslo. Hun startet også sin egen bar sammen med en venninne.

Kastet ut fulle mannfolk
På Ekebergrestauranten nølte ikke Erna med å kaste ut fulle og brautende mannfolk. Hun gjorde som hun hadde gjort allerede på barneskolen på Fjellhamar: Hun satte på plass gutter som plaget andre - og særlig jenter.
I et portrettintervju med Arbeidsmanden i 2019 fortalte Erna Hagensen om en hendelse fra skolekjøkkenet, der sjuendeklassin-gene hadde fått i oppgave å lage suppe og hveteboller.
Erna opplevde at det hun ka
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra Arbeidsmanden

Etter tre uker i streik er renholderne hos tillitsvalgt Ruta Grindvoll fornøyde med den nye lønna. Renholderstreiken var over etter at partene ble enige hos Riksmekleren natt til 31. mai.
Arbeidsmanden 12.06.2026
Han er snart 40 år og har vært vekter i halvparten av dem.
Arbeidsmanden 12.06.2026
Hvor tynn er egentlig grensen fra å gjøre jobben sin til å bli et offer? * I 2018 ble jeg og min kollega knivstukket da jeg stoppet en butikktyv.
Arbeidsmanden 12.06.2026
SPØRSMÅL: Prisen på gull, men også sølv, har økt betraktelig, og derfor har også verdien på bunaden min gått opp.
Arbeidsmanden 12.06.2026
Gjennom gruveselskapet Store Norske har norske myndigheter kontroll over store landområder på Svalbard. Nå kan den glippe.
Arbeidsmanden 12.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt