AddToAny

Reisen til det ytterste hav

Reisen til det ytterste hav
- Det blir ikkje skodda, sa kjentmannen i Mehamn. I regn og motvind startet vi vandringen mot Kinnarodden. Så kom skodda.
Kinnarodden i Øst-Finnmark er så langt nord som du kan komme på det europeiske fastlandet. Fjellet ligger på spissen av Nordkynhalvøya, på grensa mellom Gamvik og Lebesby kommuner. Slutten av Europa, neste stopp Nordpolen. Ikke noen turistmagnet som krever inngangspenger, men et mål det likevel koster å nå. Selvsagt vil vi hit.
Turen er lang. Vi skal gå nesten fem mil fram og tilbake, og derfor har løypa fått fargen sort og graden «ekspert». Vi er en danske og en vestlending, og ikke akkurat eksperter noen av oss.
Her kan mye gå galt. Vi ringer til kommune og turoperatør for å få kart og turtips. Turistinformasjonen er akkurat stengt for sesongen, men kartet finnes på kommunen. Turtipsene får vi av folk på gata.
Gode sko, telt, kart og GPS, sier de. Det er ingenting som stopper dere, sier de. Jeg hadde ikke snudd, sier de.
- Men været? sier jeg og ser søring ut. - Det blir ikkje nokka vær.

METTE-MARITS REISE
Dagen for avmarsj har det regnet siden morgenen, og vi har ventet i håp om bedring. Om ettermiddagen kommer opphold og vind. Turen starter til venstre for flyplassen, gjennom en portal av to bautasteiner. Informasjonsskiltet forteller at turen tar 8 timer og krever en overnatting.
- Mette-Marit var her og åpnet løypa for noen år siden, forteller en mann. Siden den gang har han vært med på flere redningsaksjoner ute i fjellet. Kan
Gå til mediet

Flere saker fra Fjell og Vidde

Mestring og lek står i sentrum når Barnas Turlag Stadlandet arrangerer surfekurs.
Fjell og Vidde 14.06.2024
Fyrstene av Finntjern - Lars Elling ? Bok
Fjell og Vidde 14.06.2024
Innimellom kan jeg få følelsen av å befinne meg ombord på Titanic. Alle har innsett at noe alvorlig er i ferd med å skje. Samtidig fortsetter musikken på full guffe.
Fjell og Vidde 14.06.2024
Sota Sæter DNT ligger i Breheimen og har de siste årene blitt kjent for sin satsing på mat og en FjellPride-feiring det går gjetord om. Ved Liavatnet i Skjåk ligger de 10 bygningene som utgjør den over 100 år gamle setra. Her tryller vertskapet frem de lekreste retter.
Fjell og Vidde 14.06.2024
Min søster bor på en øy i et krokete sund ved havet.
Fjell og Vidde 14.06.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt