Spesialfysioterapeuten, som i flere år har engasjert seg i fagfeltet, mener det er viktig å fremheve at god kreftbehandling krever kunnskap om et svært sammensatt bilde.
- Noen spor etter kreften er mer synlige enn andre, forteller Thorkildsen.
Kreftrelatert fatigue er vanlig, og ifølge Thorkildsen viser forskning at dette er blant de hyppigst rapporterte senvirkningene for alle krefttyper og i alle stadier av sykdommen. Andre er depresjoner, nedsatt fysisk form og - funksjon i indre organer, nevropatier og smerteproblematikk - Og lymfeødem.
- Senvirkningene etter kreft og kreftbehandling er mange, langt flere enn lymfødem, noe som innebærer at fysioterapeuter må imøtegå flere aspekter ved sykdomsbildet gjennom behandlingen, sier hun.
Stor variasjon
Kreftsykdom og -behandling påvirker flere kroppssystemer, og foregår gjerne over lengre tid. Pasienten vil kunne møte fysioterapeuter i ulike faser av sykdommen, og i ulike institusjoner på tvers av nivåer i helsetjenesten: På sykehus, i kommunehelsetjenesten, på rehabiliteringssentre, fysikalske institutter, frisklivssentraler eller hospits.
Ifølge Thorkildsen er fysioterapeuter trolig den eneste yrkesgruppen som følger pasientene regelmessig gjennom hele behandlingsforløpet - og i tiden etter avsluttet behandling.
- Jeg vil påstå at fysioterapeutens rolle i onkologien står i en særstilling, sier hun.
Thorkildsen beskriver en stor variasjon i pasientenes funksjon- og aktivitetsnivå, og peker på betydningsfulle faktorer som personlighet, diagnose, behandling og andre tilleggssykdommer.
- Noen kan opprettholde et visst aktivitetsnivå under behandling og opplever derfor mindre reduksjon i fysisk form enn de som er inaktive.
Påvirkningen av bivirkninger får også betydning for pasientenes form, ifølge Thorkildsen.
- Det kan være akutte plager som forsvinner raskt eller varer over lengre tid. Noen har vanskeligheter med å gjennomføre hverdagens gjøremål, som å gå på arbeid, delta på fritidsaktiviteter eller være sammen med familie.
Fordi pasienten i varierende grad preges på fler


































































































