Norsk Landbruk
22.08.2024
I år har Kilter 16 sprøyteroboter i sving hos kunder. Til neste sesong skal antallet minst tredobles. Oppskaleringa er i gang, og veksten vil i hovedsak komme i Tyskland.
Så langt er det nesten bare utvalgte kunder som har fått tilgang på de 16 sprøyterobotene Kilter har produsert av AX-1. Deres inngang har vært at de har vært med å utvikle og teste robotene i åkeren. Alt arbeidet har handlet om å lage den selvgående roboten disse grønnsakprodusentene ønsker seg. Kilter lover at AX-1 kan øke avlinga med opptil 35 prosent.
Nå gjenstår bare perfeksjoneringa. Sprøyteroboten gjør alt den skal, og gjør det godt, men feilkildene finnes fremdeles. Nå skal driftssikkerheten og brukervennligheten forbedres. For bonden handler det blant annet om å slippe å bruke tid på unødvendige driftsavbrudd.
- En bonde som opplever driftsstans på roboten, forventer rask respons fra oss. Vi får s
Gå til medietNå gjenstår bare perfeksjoneringa. Sprøyteroboten gjør alt den skal, og gjør det godt, men feilkildene finnes fremdeles. Nå skal driftssikkerheten og brukervennligheten forbedres. For bonden handler det blant annet om å slippe å bruke tid på unødvendige driftsavbrudd.
- En bonde som opplever driftsstans på roboten, forventer rask respons fra oss. Vi får s


































































































