AddToAny

Monter DAB-radio i traktoren

Monter DAB-radio i traktoren
På de foregående sidene har vi fortalt om hvilke muligheter du har for å få DAB+ i traktorhytta, nå som de riksdekkende FM-sendingene er inne i sitt siste leveår. På de neste sidene viser vi deg hvordan du kan installere DAB+-radio selv.

Før var det stor status med gulltann, i dag er blåtanna (les: Bluetooth) allemannseie. Om enn fargen har skiftet, sier det noe om samfunnet vi lever i - ingen vei går utenom den stadig fremadskridende teknologien. Slik er det også for radiolytteren. Det er fra og med 2017 ikke mulig å nyte «På dansefot» en sein lørdagskveld under slåttonna over traktorens utrangerte FM-radio.

Mange sliter fortsatt med kassettbånd i nr. to-maskinen. Litt nostalgisk er det, men etter å ha hørt og snudd båndet med Toradertrioens skjelvende toner i ujevnt tempo en sju-åtte ganger, kan det være helt ålreit å koble av med NRK P3. Om du ønsker å gjøre dette framover, må det installeres DAB, og Traktor viser deg hvordan i denne utgavens Mekketips.

DAB- kontra FM-radio

Den mest vesentlige forskjellen mellom en DAB- og en FM-radio er at DAB opererer digitalt, mens FM-nettet er analogt. I praksis er forskjellen at DAB krever et mindre frekvensområde per sending, og det kan dermed komprimeres flere radiokanaler innen hvert område. For Norges del brukes frekvensbånd nok til å dekke 30 riksdekkende DAB-kanaler, og det finnes i tillegg plass til å sende 600 lokalradiokanaler over det regionaloppdelte nettet. Til sammenlikning gav FM-båndet rom for fem riksdekkende kanaler og omkring 150 lokale. Dessuten krever FM-nettet en ledig frekvens om en ny sending skal settes opp.

Over DAB kan det etableres mange kanaler over samme sender. Dette gjør det mulig enkelt å etablere kanaler som bare skal eksistere innenfor et kort tidsrom, eller disponere data­kapasiteten etter når en kanal har spesielt mange lyttere på en viss tid av døgnet. FM-radioen kan bli forstyrret av terrenget, som gjennom refleksjoner fra større bygninger og krappe skråninger. Dette gir den velkjente skurringa, som ofte må finkorrigeres med frekvensknappene på radioen.

DAB blir ikke forstyrret av slike hindringer og leverer stabil lyd s�

Gå til mediet

Flere saker fra Traktor

Våren 2025 inngikk Traktor & Landbruk AS samarbeid med ATM Service Lillesand AS om salg av McHale og Deutz-Fahr i Agder. Nå styrkes salgsleddet i regionen ved at Vidar Dalen kommer med på laget.
Traktor 23.04.2026
Torsten Meyer, salgssjef hos Rabe med ansvar for det sørtyske markedet, forteller at Rabe frem til 90-tallet var markedsledende, på samme nivå som Horsch og Lemken er i dag.
Traktor 23.04.2026
Siden 1961 har Gunhildgard-familien i Rogne handlet tosifret nye traktorer hos Eikmaskin.
Traktor 23.04.2026
New Holland lanserer en helt ny serie med Defensor selvgående sprøyter for 2026, med forbedringer som gjør at store gårder kan øke arbeidskapasiteten,
Traktor 23.04.2026
Ijanuar 1986 eksploderte den amerikanske romfergen Challenger under oppskytning, og tok livet av alle om bord. Fredag 28.
Traktor 23.04.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt