AddToAny

Mitt forsøk på å oppnå en femte doktorgrad

Denne historien er ikke uten humoristiske sider. Likevel lurer jeg på hvilke rettigheter en som sender inn en avhandling, har, skriver Rune Elvik.
Jeg har fire doktorgrader. Er ikke det nok? Jo, det er det. Men jeg har alltid hatt glede av å oppnå, og feire, akademiske prestasjoner. Sommeren 2022 kom tanken ganske brått over meg om jeg ikke hadde stoff til en femte avhandling. Problemet var å finne noe jeg ikke hadde skrevet avhandling om før. Jeg fant fram seks artikler om risikofaktorer for trafikkulykker. Artiklene var publisert i perioden 2015-2019. Alle var publisert i Accident Analysis and Prevention, og jeg var eneforfatter av alle. Innholdet i artiklene overlappet overhodet ikke med temaene for mine tidligere avhandlinger. Så jeg skrev en innledning til artiklene og satte dem inn i et større perspektiv. Etter at min mest kritiske leser, Peter Christensen, hadde lest og kommentert dette, sendte jeg det til Psykologisk fakultet ved Universitetet i Bergen.

«Kunne ikke bedømmes» Etter å ha mast på dem et par ganger fikk jeg til slutt opplyst at universitetet ikke anså seg i stand til å bedømme avhandlingen. De hadde ikke folk med den rette faglige bakgrunn. Jeg tillater meg å tvile på dette.
Gå til mediet

Flere saker fra Forskerforum

Hvordan kan tenkning, kreativitet og kunnskapsarbeid formes og berikes i samspill med KI? Vi ønsker en bredere samtale om bruk og kontroll av KI i universitets- og høyskolesektoren.
Forskerforum 28.05.2026
Ien seng, i et hus, i en etterkrigstid ligger en ett år gammel jente med hoftegips. Her skal hun ligge mer eller mindre konstant i fire og et halvt år, alene, uten familien i nærheten.
Forskerforum 28.05.2026
Akademisk fridom har vore under aukande press internasjonalt over lengre tid, og særleg med utviklinga i USA under Trump-regimet har debatten om
Forskerforum 28.05.2026
Hvordan kan du få høyere lønn utenom de årlige lønnsforhandlingene? Det finnes muligheter:
Forskerforum 28.05.2026
Forskerforum 28.05.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt