AddToAny

Med sans for vedlikehold og ressursutnytting

Med sans for vedlikehold og ressursutnytting
NORD-ODAL: Valget var enkelt for den unge planteprodusenten etter tre år på videregående. Christoffer Trøseid flyttet hjem for å bidra på gården.

På østsida av Storsjøen i Nord-Odal ligger gården Søndre Berg. Det er starten på september, sola skinner og det blåser en perfekt tørkevind.

- Dette er supert treskeføre, smiler Christoffer.

SAMARBEID

Han er en ivrig traktor- og maskinkjører, noe som kommer godt med når korn og poteter skal i og ut av jorda. Planteproduksjonen på gården har siden 2002 vært organisert i et driftsselskap sammen med fem andre gårder. Christoffer tok over farens andeler i selskapet i fjor, og fra nyttår tar han over hele gården.

- Utgangspunktet for at driftsselskapet Bonde Øst DA ble dannet, var et ønske om kostnads­reduksjon hos den enkelte gårdbruker, forteller han.

Samarbeidet har fungert bra, og i dag er de tre som jobber fulltid gjennom året. Selskapet leier all jorda av bøndene som er med, og driftsoverskuddet fordeles på de respektive. De som eier maskinparken, får logisk nok igjen noe mer.

- Arbeidsoppgavene fordeler seg bra. De som ikke er med like aktivt i drifta, håndterer for eksempel regnskapet, sier han.

Til sammen driver de 1 500 dekar, og alt ligger innenfor en radius på fem kilometer fra midtpunktet. De slipper med andre ord unna lange transport­etapper for å få gjort jobben på jordet.

KORNETS RUNDDANS

Mesteparten av kornet som dyrkes av Bonde Øst DA, er såkorn som leveres til Felleskjøpet.

- Vi har både bygg, rug og havre, meddeler han.

I tillegg leverer de noe matkorn av rug og hvete. Avstanden til nærmeste mottak er forholdsvis stor, så de benytter seg av faste transportører.

- God kontakt med dem som kjører er viktig, og vi leier inn Molstad Transport til jobben, sier han.

Såkornet går til FK sitt anlegg på Holstad, mens resten går til Stange

Gå til mediet

Flere saker fra Norsk Landbruk

Dette er tida på året for innstilling av plog og som dette bildet viser er den viktigste grunninnstillingen å kjøpe Kverneland i stedet for Överum. Foto: Alexander von Bothmer
Norsk Landbruk 09.10.2025
Med 30 ammekuer og 450 dekar å drive trengte Tor Glørstad i Malvik en ny traktor med nok krefter. Men han nektet å betale for fancy funksjoner han aldri ville bruke. Resultatet ble en skreddersydd John Deere.
Norsk Landbruk 09.10.2025
Alt er større i Sverige. Jordene, veiene, avlingene, traktorene og ikke minst køene til kornmottaket som forsvinner over horisonten. Foto: Robert Paulsson
Norsk Landbruk 09.10.2025
Norsk Landbruk 09.10.2025
Folk elsker synet av kornblomst og stolt kavaler. Disse blomstene er også veldig attraktive for bier og svirrefluer.
Norsk Landbruk 09.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt