AddToAny

- I Livs timer var det trygt og godt

- I Livs timer var det trygt og godt
- Jeg husker stemningen i klassen når vi hadde Liv, sier Anne Margrethe Hausken Nordberg. Så blir hun stille.
Etter en lang pause sier hun: - Jeg husker egentlig ikke så mye mer. Men spør du meg om favorittlærer, er det hennes navn som kommer opp med en gang. På tross av at vi hadde henne i kort tid, kanskje bare to år.

- Jeg var i den klassen i drøyt fire måneder, fra august til desember 1986, sier Liv Hammervold.

De var elev og lærer ved Hauge skole på Karmøy i Rogaland.

- Det var min debut som barneskolelærer. At Anne Margrethe, som har gått på så mange skoler og møtt så mange lærere, husker akkurat disse få månedene, gjør et svært sterkt inntrykk. Det sier noe om mulighetene vi lærere har for å utgjøre en forskjell i barns liv, sier Hammervold.

- Jeg husker vel egentlig barneskoletida mye som en kamp. Det var guttene mot jentene hele tida, noe mange av lærerne var med på å fyre opp under. Skolen hadde bare én klasse på hvert trinn. I min klasse var vi åtte jenter og 14 gutter. Når vi spilte kanonball med guttelag og jentelag, hadde vi jentene aldri en sjanse, forteller Anne Margrethe.
Gå til mediet

Flere saker fra Utdanning

Våren er endelig kommet, og tusenvis av unge har søkt på videregående og høyere utdanning. Det har fått meg til å reflektere over karakterenes enorme innflytelse i skolesystemet.
Utdanning 29.05.2026
AFGHANISTAN: Etter at den islamistiske Taliban-bevegelsen på nytt tok makten i landet i 2021, har jenter i praksis måttet slutte skolen etter 6. klasse.
Utdanning 29.05.2026
Rødt presset kunnskapsministeren på hva hun vil gjøre for å bedre ytringsklimaet for lærere.
Utdanning 29.05.2026
Problemet er ikke at barn ikke kan matematikk, men at vi voksne ikke alltid ser den.
Utdanning 29.05.2026
Mange lærere føler de ikke kan uttale seg fritt. Resultatet blir et smalere ytringsrom, et stillere profesjonsfellesskap og færre lærerstemmer i den offentlige debatten.
Utdanning 29.05.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt