AddToAny

HMS-rutinene blir ikke fulgt. Hvordan kan jeg si ifra?

SPØRSMÅL: Jeg jobber i en mellomstor virksomhet. Hos oss har vi stort sett alt på plass av rutiner i HMS-systemet. Men jeg opplever ofte at vi ikke gjør ting sånn det som står i de ulike rutinene.
Hvordan kan jeg best gå frem for å melde fra om dette?
SVAR: Først er det greit å minne om at HMS ikke bare er arbeidsgivers ansvar. Som arbeidstakere har vi faktisk også noen klare plikter. Vi skal følge de rutinene og instrukser som er laget for å ivareta helse, miljø og sikkerhet, og bidra til at arbeidsmiljøet er så trygt som mulig.
Det betyr blant annet at vi har plikt til å si ifra dersom vi oppdager farlige forhold, feil eller mangler, eller at arbeidet utføres på en måte som bryter med etablerte rutiner. Dette gjelder også når rutinene finnes, men ikke blir fulgt i praksis. Å «se en annen vei» er altså ikke nøytralt, det kan i verste fall være å unnlate å gjøre det man faktisk er forpliktet til.
Poenget er å bidra til forbedring. Når du melder fra om avvik mellom rutine og praksis, gir det virksomheten mulighet til å enten rette opp måten man jobber på, eller justere rutinen slik at den faktisk fungerer
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra LO-Aktuelt

rmene til Anne Marie Selboskar Selven ser sterke ut. Men de er ikke sånne armer som bare er trent for å få mest mulig definerte muskler.
LO-Aktuelt 11.09.2026
Kan sjefen bare bestemme at du skal endre arbeidssted eller jobbe på et annet tidspunkt av døgnet? Kan du bli gitt helt nye arbeidsoppgaver eller bli satt ned i lønn?
LO-Aktuelt 11.09.2026
Føder du før uke 38 av graviditeten, regnes det som for tidlig fødsel. Det kan ha flere negative følger for barnets helse.
LO-Aktuelt 11.09.2026
I sommer skjedde det noe forunderlig. På et vis oppfylte det alle foreldres drøm: At avkommet skal høre på musikken du liker. Men kanskje ikke musikken du hørte på som fiortis?
LO-Aktuelt 11.09.2026
Redaksjonen avsluttet 10/9 Neste nummer trykkes 22/10 Forsidefoto: Elvebredden tannlegesenter
LO-Aktuelt 11.09.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt