AddToAny

Guiden til restløse våtfôringsanlegg

Guiden til restløse våtfôringsanlegg
Sensorfôring, buffertank og nedløpsspyling. Det er lett å gå seg vill i begreper når fire ulike leverandører presenterer sine restløse våtfôringsanlegg. Her er vår guide i jun­gelen.

Det er i dag fire forskjellige leverandører av restløse våtfôringsanlegg til gris i Norge. RL-teknikk har tatt over Skiold Datamix fra A-K maskiner, Fjøssystemer med Big Dutchmann, Fjøsteknikk med Weda og Felleskjøpet med Funki.

For å sammenlikne disse fire anleggene, sendte vi ut en liten spørreundersøkelse til de fire leveran­dørene, der vi ville ha oppgitt pris, størrelse og hvilke spesifikasjoner de kunne tilby på et anlegg til et slakte­grisfjøs med produksjon av 2 100 griser i året.

Fakta:

Gjennomsiktige fôrrør


Hele hensikten med å ha et restløst fôringsanlegg, er å redusere mengden fôr som står i rørene. Gjennomsiktige fôrrør blir brukt for lettere å se hvor mye fôr det er igjen på anlegget.

Skiold Datamix: Deler av rørgata, tur/retur i blanderom og ved siste ventil på hver utfôringsstreng.

Big Dutchman: Før første og siste ventil per utfôringsstreng og inn på returtank for å følge med hva som kommer i retur.

Weda: Standard er gjennomsiktige rør før første ventil og etter siste ventil på fôrstrengen, men vi tilbyr også gjennomsiktige rør på hele anlegget og vurderer å gjøre det til standard.

Funki: Brukes vanligvis omtrent én meter etter hver seksjon (rom). Kan brukes i hele rørgata for å få bedre oversikt, men det koster litt mer.

Fakta:

50 mm rør


Ved å gå ned fra 63 millimeter til 50 millimeter, reduseres mengden fôr per løpemeter fôrrør fra 2,55 til 1,73 liter.

Skiold Datamix: Ja, standard

Big Dutchman: Ja, standard

Weda: Ja, standard

Funki: Ja

Fakta:

Mixpipe


Det er mulig å få fôrrør med en rille inn­vendig, omtrent som et riflerør. Ideen er at fôret ikke skal bunnfelle, og separeres inne i fôrrørene før det blir f

Gå til mediet

Flere saker fra Norsk Landbruk

Kombinasjonen lave avregningspriser på gris og det danskene kaller «svinevalget», årets valgkamp der politikerne overbød hverandre om å være strenge
Norsk Landbruk 10.09.2026
Det kinesiske selskapet Muyan Foods har spesialisert seg på å bygge høyhus for svineproduksjon og tar nå bedriftsideen til nabolandet Vietnam.
Norsk Landbruk 10.09.2026
ÅRETS LÆRLING Etter en landsomfattende utvelgelse blant lærlinger som er midtveis i det toårige lærlingeløpet i landbruksmekanikerfaget, ble seks
Norsk Landbruk 10.09.2026
LEVEGG: Vindbremsing er brukt i generasjoner for å øke avlinger.
Norsk Landbruk 10.09.2026
Pöttinger lanserer nå sin oppdaterte slepeslåmaskin Novacat T med flere viktige nyheter.
Norsk Landbruk 10.09.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt