Et enormt materiale av bilder og historiske dokumenter er lett søkbare i Universitetsbiblioktekets nye digitale tjeneste.
- Det har vært en lang vei å gå, men nå er vi endelig der, sa direktør Lisbeth Tangen ved NTNU Universitetsbiblioteket da den nye tjenesten gunnerus.no ble offisielt åpnet denne uken.
Der er over 100 000 historiske bilder og dokumenter offentliggjort og lett søkbare. Gunnerusbiblioteket ble startet i 1768 og er Norges eldste vitenskapelige bibliotek. Biblioteket har verdifulle samlinger av blant annet manuskripter, sjeldne bøker, kart og privatarkiv. Et eksempel er Bjørnstjerne Bjørnsons manuskript til Ja, vi elsker. I tillegg har Dorabiblioteket også privatarkiv med universitets- og vitenskapshistorie, og rommer NTNUs historiske bildesamling.
Bildene var også tidligere tilgjengelige på nett, men det var ikke lett å finne fram med den gamle løsningen. Nå er også stadig mer materiale tilgjengelig.
Vet ikke hvor mange bilder og dokumenter de har
- Formidling er et av NTNUs satsingsområder, og vi følger opp ved å gjøre våre skjulte skatter tilgjengelige. Gunnerusbiblioteket inneholder en svært rik kulturarv, sa Tange


































































































