AddToAny

Går nye veier for å måle stivhet i hjernen

Går nye veier for å måle stivhet i hjernen
For å måle stivhet i lever, er det vanlig å bruke MR-elastografi. Nå prøves metoden ut i hjernen.
- Vi har mange gode MR-teknikker for å måle blodstrøm og vannets bevegelse i hjernen, men vi har ingen teknikker i klinisk bruk som måler stivheten, sier Siri Svensson, medisinsk fysiker ved Oslo universitetssykehus.
- Det er flere sykdommer hvor man kan se for seg at stivheten i hjernen vil bli påvirket, blant annet ved hjernekreft, fortsetter hun.
Svensson er med i en forskergruppe ved OUS som forsker på bruken av MR-elastografi i hjernen, og dette er også temaet for doktorgraden hun jobber med. Tidligere i år publiserte hun og kollegene en artikkel i The Journal of Magnetic Resonance Imaging hvor de ser på bruken av metoden i hjernen på friske personer.
- Dette var den første av tre artikler som inngår i doktorgradsarbeidet mitt, forteller Svensson.
- De to neste artiklene vil være på pasienter med hjernesvulst.

Ingen fasit
Studien ble gjort på friske frivillige personer for å prøve ut MR-elastografi-metoden. - Vi er de første i Norge som bruker denne metoden i hjernen, derfor var det viktig å få metoden til å virke, og å vite hvordan resultatene ser ut i den friske hjernen før vi begynner å anvende den på pasienter, presiserer hun.
- Det
Gå til mediet

Flere saker fra Hold Pusten

Jeg sitter på hytta i regnvær. Det er juni, og hageplantene prøver å finne lyset mellom bygene. Det er en stemning som åpner for refleksjon.
Hold Pusten 24.06.2026
EU-dommen som gir deltidsansatte rett til overtidsbetaling for mertid, har skapt både begeistring og bekymring.
Hold Pusten 13.05.2026
2026 er partallsår. For lønnsforhandlingene betyr det et hovedoppgjør; og forhandlingene kan omhandle hele tariffavtalen.
Hold Pusten 08.04.2026
Nylig avholdt NRF sin årlige konferanse hvor tillitsvalgte og ledere får faglig påfyll og muligheten til å bli bedre kjent med likesinnede over to dager. Her er en liten rapport.
Hold Pusten 29.10.2025
Ser vi vekk i fra grunnleggende sikkerhetselementer som fravær av risiko for helseskade, er lønn det viktigste enkeltelementet i kontraktsforholdet mellom arbeidsgiver og arbeidstaker.
Hold Pusten 29.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt