Bondebladet
01.11.2016
Den fryktede flekkvingefruktflua er på innmarsj i Norge. Den er de siste månedene funnet i feller på friland fra Akershus til Rogaland og i importert bær. Flua er ikke påvist i Hardanger.
Frukt- og bærområder i Hedmark og Oppland er foreløpig ikke kartlagt.
Les mer- Skade fra flekkvingefruktflue har hatt veldig store konsekvenser i resten av den bær- og fruktproduserende verden. Plukkerutiner må legges om slik at man høster oftere. Bær som ikke skal selges må også plukkes og deretter destrueres. I tillegg kommer kostnader til feller, nett og sprøytemidler. Bærene må sprøytes rett før de plukkes, og produksjonen blir redusert, sier forsker Nina Trandem i Nibio til Bondebladet.
- Flekkvingefruktflue er ikke regulert som karanteneskadegjører, og hvis den gjør skade i Norge må sannsynligvis alle tiltak og tap bekostes av dyrkerne, legger hun til.
Overvintring usikkert
Det knytter seg foreløpig mange spørsmål t


































































































