Hajer er aktivist. Hun jobber med fredsbyggende arbeid i hjemlandet Libya, og for at kvinner og ungdom skal bli inkludert i dette. Arbeidet førte henne ut på den internasjonale arena, blant annet til FN og Kofi Annan Foundation. Nå tildeles hun studentenes fredspris.
Studentenes fredspriskomité mener hun er en sterk ung stemme, som med sitt fokus på dialog evner å bli hørt.
Kofi Annans kaffevaner
Inne på et over middels varmt kontor møter jeg en liten haug ISFiT-folk. Jakker og kamerautstyr ligger strødd, og samtlige bordflater er dekket av kaffekopper og glass. Hajer kommer inn, hun har hentet seg en ny kopp kaffe.
- Tror du Kofi Annan liker kaffe, spør en ISFiT-funksjonær fra en lav lenestol.
- Han må jo nesten det, svarer Hajer, og ler når hun blir informert om at Trondheim har en kaffesjappe ved navn Coffee Annan.
Hajer kan ikke svare på akkurat hvor glad Annan er i kaffe selv om hun er den i rommet med klart best forutsetninger for å kartlegge hans preferanser innen varm drikke. Til å være 23 år gammel har hun rukket å jobbe med et imponerende antall tidligere og nåværende FN-generalsekretærer.
Hun forteller om hvorfor Kofi Annan er en formidabel lærer. Hvordan han alltid utfordrer henne, tvinger henne til å se saker hun trodde hun visste alt om fra andre vinkler.
- Det betyr ikke at han ikke er enig med deg, men samtidig kan du ikke alltid ha fullstendig rett. Du må være kritisk til ditt eget arbeid


































































































