AddToAny

Får ikke hetta

Det var Dagbladet Børsen som fredag kunne melde at det norske arkitektkontoret Snøhetta hadde hatt oppdrag for den russiske oligarken Dmitry Rybolovlev.
Russeren, som har bygget opp sin formue på gjødsel og eier fotballklubben Monaco, er i ferd med å bygge det Dagbladet kaller en «ny lekegrind for feriesultne milliardærer» på den greske øyen Skorpios - en øy tidligere eid av den greske riking-familien Onassis.

I artikkelen svarer Snøhettas grunnlegger, Kjetil Trædal Thorsen, at han dessverre ikke kan dele stort om prosjektet grunnet standard NDA (Non-Disclosure Agreement) i prosjektet. Til Arkitektnytt utdyper imidlertid Thorsen litt mer om hva dette er for et prosjekt.

- Det er veldig vanlige å ha en NDA i slike prosjekter, men jeg kan fortelle at grunnen til at vi sa ja til dette oppdraget er at vi her tester ut nye miljøløsninger. Det er riktig at dette er folk med penger, men det er også folk som ønsker nye, sofistikerte miljøløsninger. Akkurat det hører til sjeldenhetene når det kommer til turisme, sier Thorsen til Arkitektnytt.

- Kypriotisk statsborger

Rybolovlev er en kjent russisk oligark og milliardær. Han har eiendommer i Monaco, USA og Sveits og kjøpte den aktuelle greske øyen i 2013. Det var i 2018 Snøhetta sa ja til oppdraget. Deres oppdrag utgjør en begrenset del av prosjektet og handler om landskapsendringer, nybygg og oppgradering av eksisterende bebyggelse, samt prosjektering av nye energiløsninger.

- I forbindelse med oppstarten av VM i Qatar, sa du til Arkitektnytt at Snøhettas grense for utenlandsoppdrag i 2022 gikk ved Russland. Men så jobber dere altså for en russisk oligark i Hellas. Hva er forklaringen?

- Det stemmer at vi ikke tar oppdrag i Russland og trakk oss ut av to oppdrag etter Ukraina-invasjonen i februar. Rybolovlev er riktignok russer, men i dag er han også kypriotisk statsborger. Vi gjennomf�

Les mer

Flere saker fra Arkitektnytt

Torsdag 9. mars vil takbaren på Folketeaterbygningen på Youngstorget i Oslo fylles for å markere en milepæl for norske arkitekturblader. Da feires sammenslåingen av Arkitektur-N og Arkitektnytt til papirmagasinet og nettstedet Arkitektur.
Arkitektnytt 02.03.2023
The Plus, Hasle Tre og Sophie Radich skole nominert til Årets Trebyggeri 2022.
Arkitektnytt 02.03.2023
Ja, jeg er «modernist» - hvis det er den rette betegnelsen for en som lar seg begeistre av god moderne design og arkitektur, skriver arkitekt Kim Skaara.
Arkitektnytt 01.03.2023
Innen 31. mars kan man nominere prosjekter til OAFs arkitekturpris 2023.
Arkitektnytt 01.03.2023
Skal Norske interiørarkitekters og møbeldesigneres landsforening (NIL) favne flere, må styret arbeide med å utvikle en organisasjonskultur som appellerer mer til unge medlemmer.
Arkitektnytt 28.02.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt