AddToAny

Englandskabelen setter Suldal på kartet

Englandskabelen setter Suldal på kartet
I Suldal er arbeidet med Englandskabelen i full gang. Lokalt får utbyggingen full støtte. Nå gir også et samlet LO tommelen opp for prosjektet.
Byggeleder Trygve Sæbø ser ned på den store byggetomta ved Suldalsvannet. Her, på den gamle tippen etter utbyggingen av Ulla-Førreverkene og Kvildal kraftverk på 80-tallet, har det i de siste månedene foregått et omfattende og imponerende anleggsarbeid. Nettverk har fått lov å komme inn på anlegget for å se på hva som er gjort til nå og få en oversikt over det som gjenstår av arbeid. Dimensjonene på anlegget og forberedelsene som er gjort i anleggsfasen er imponerende. Her skal det blant annet bygges et nytt strømretteranlegg (converterstasjon red. anm. ) for den store sjøkabelen. Anlegget dekker et område på 45 mål. I alt er det flyttet på 180.000 m3 med masse.



200 TONN STÅL. Da anleggsarbeidene her startet opp i 2015 måtte det en stor oppryddingsjobb til. Gamle oljefat, anleggsmaskiner og deler til maskiner ble gravd opp og hentet ut. I alt rundt 200 tonn. Vannkraftutbyggingene i «gamle» dager ble gjerne gjennomført etter «ute av øye - ute av sinn»-prinsippet. Det som det ikke lenger var bruk for ble gravd ned. I 2017 er det andre hensyn som spiller inn, ikke minst miljøhensyn.



STORSLÅTT: Anleggsleder Trygve Sæbø står på den ene beskyttelsesvolen som er bygd og med utsikt over anleggsområdet ved Suldalsvannet.

SVEITSISK DESIGN. Over det mange fotballbaner store området reiser fjellet seg på hver side. Fjellet over den planlagte converter-stasjonen er trolig Norges mest kartlagte, ifølge Sæbø. Det skal lages tre beskyttelsesvoller som skal forhindre at ras faller ned på stasjonen, to av dem ruver allerede i landskapet. De er unike i sitt slag i Norge og er bygget etter et sveitsisk design. Vollene er delvis lagt med håndmakt. Over er det lag
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra Nettverk

Den to år lange Tesla-streiken i Sverige der arbeidere ved svenske Tesla-verksteder streiker for tariffavtale, får nå ringvirkninger også for en norsk
Nettverk 29.10.2025
Danske elektrikere kan velge om de vil ha fri - eller få utbetalt mer i lønn. Det inspirerer norske fagforeninger.
Nettverk 29.10.2025
SPØRSMÅL: Dekker reiseforsikringen også utgifter til egenandeler på legevakt, sykehus, fastlege osv. ved skade på reise i Norge?
Nettverk 29.10.2025
Høye CO2-avgifter tar kvelertak på forbrenningsanlegg som leverer energi til industribedrifter. Hos Saren Energy i Sarpsborg er de bekymret for framtida.
Nettverk 29.10.2025
Norge trenger mer elektrisk kraft, men det er krevende å få politisk flertall for dette.
Nettverk 29.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt