Vi møter Tor Erik Dobloug ved Ringsaker videregående skole. Etter ei seig natt med brøyting og strøing er dagens gjøremål å kjøre bort snø fra skolens parkeringsplass. Tre John Deere-traktorer jobber synkront og effektivt, og den grønne Bailey dumperhengeren fylles på kort tid. En av traktorene bærer logo med firmanavnet Maskinentreprenør Christian Dobloug AS.
- Både jeg og broren min driver innen entreprenørbransjen. Vi samarbeider om å skaffe oppdrag. Noen ganger utfører vi jobben i sammen, eller låner utstyr av hverandre slik som i dag, forteller Tor Erik, mens han ratter sin 2012-modell John Deere 6125R rundt i Brumunddal sentrum.
Dobloug er ikke noen typisk 18-åring. Når han forteller om alt fra bedriftens oppdrag til maskiner, holdningene han har til regelverk og den daglige, administrative delen av drifta, skulle en tro karen var minst 10-15 år eldre.
TotalentreprenørDobloug Maskin AS er totalentreprenør innen anleggsfaget. Snøbrøyting og strøing er kun en liten del av beskjeftigelsen. Tor Erik har i alt fire traktorer og fire gravemaskiner i sving hver eneste dag. Per i dag er det fire ansatte i Dobloug Maskin, og ifølge eieren er det ingen grunn til å dra på bremsen, da oppdragene står i kø.
Bedriftas ansatte jobber på fulltid innen alt fra utgraving av hustomter, drenering og massetransport, til gartnervirksomhet og vår-/vintervedlikehold. Oppdragene spenner over mye, alt fra mindre anleggsprosjekter hos private, til kommunal snøbrøyting og utleie av maskiner og mannskap ved Veidekkes anlegg for utbygginga av nye E6.
Både sjef og lærlingDet mest spennende med Tor Erik Dobloug er at han er lærling i bedrifta han selv eier. Dobloug Maskin AS er nybakt medlem i Maskinentreprenørenes Forbund (MEF), og lærlingkontrakten er den samme som for hvilken som helst annen innen faget. Gjennom Opplæringskontoret for anleggs-


































































































